avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită plata unor sume prevazute in titluri executorii
Discuție deschisă în Executare silită

plata unor sume prevazute in titluri executorii

Buna ziua . Am o nelamurire si ma gandeam ca , poate ma puteti ajuta dumneavoastra , in legatura cu H.G. 1012 din 11.11.2014 , privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar . Nu prea mi-e clar daca , de aceste prevederi , beneficiaza toti bugetarii care au castigat diferite drepturi in instanta si carora le-a fost esalonata plata conform OUG 71/2009 , OG 17/2012 si OUG 92/2012 sau doar cei care apartin Ministerului Mediului si Schimbarilor Climatice , deoarece , din titlul HG 1012/2014 reiese ca se suplimenteaza bugetul acelui minister la titlul
" Cheltuiel;i de personal " . V-as ruga , daca puteti sa ma lamuriti ca sa stiu ce sa-i spun contabilului institutiei la care lucrez , pentru ca ma astept sa-mi spuna ca nu e vorba si de cei din administratie .
Cel mai recent răspuns: CLEMENT PINTILIE , Consilier juridic 12:40, 20 Noiembrie 2014
Art. 2 din hotărârea indicată de către dv., este foarte clar.
Sumele alocate potrivit prezentei hotărâri vor fi utilizate numai pentru plata titlurilor executorii care intră sub incidenţa prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, aprobată cu modificări prin Legea nr. 230/2011, ale Ordonanţei Guvernului nr. 17/2012 privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare, aprobată cu modificări prin Legea nr. 280/2013, precum şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 92/2012 privind luarea unor măsuri în domeniul învăţământului şi cercetării, precum şi în ceea ce priveşte plata sumelor prevăzute în hotărâri judecătoreşti devenite executorii în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2013.
nu se discuta nimica dupa parerile contabilei!Se aplica legea pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 71/2009 adica Legea nr. 230/2011 cu esalonarile d eplata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotãrâre investita cu titlu executoriu Ugrdv Ugrdv Am investit cu titlu executoriu hotărârea judecătorească prin care am câștigat diferențe la salariu de bază al funcției de profesor. Suma ... (vezi toată discuția)
Plata drepturi salariale restante. Filip Alexandru Filip Alexandru Exista o hotarare definitiva din recurs din toamna lui 2012, pentru plata drepturile salariale incepand cu momentul destituirii, iar in conformitate cu ordinul ... (vezi toată discuția)
Diferențe sume câștigate prin sentințe, coonf.og.79/2009 Ileana popa Ileana popa Bună ziua, vă rog f.mult ,dacă puteți să-mi trimteți textul din M.O.nr.864/8 .12.2011 în care a fost publicată Legea 230/2011 pentru aprobarea ... (vezi toată discuția)