Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare sambata si duminica

La o societate de apa si canal , orele lucrate sambata si duminica pentru interventii , avarii , intra in categoria orelor suplimentare ? cum se platesc aceste ore ? modul de plata se prevede in CCM societatii ?
multumesc
Munca in zilele de repaus saptamanl nu intra in categoria orelor suplimentare.

Sporul pentru munca in zilele de repaus saptamanal este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Art. 137. C.mun.
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
.....