Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenda ITM
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenda ITM

Buna seara,
Asociatia de proprietari a fost amendata de catre ITM in urma unui control facut in urma unei reclamatii din partea unuia dintre membrii asociatiei precum ca administratorul blocului si ingrijitorul ar fi angajati la negru iar sumele incasate pt CAS si impozitul aferent salariilor respective ar fi fost incasate de catre administrator si presedintele asociatiei. In urma controlului s-a dovedidt ca cei doi erau angajati cu contract de colaborare iar CAS si impozitul pe salar erau achitate la zi. Deoarece cei doi erau cu contract de colaborare si nu cu contract individual de munca asociatia de proprietari a fost amendata cu 20.000 lei. Intrebarea mea este in cazul in care amenda nu va fi anulata in instanta de catre cine va fi suportata aceasta. De catre presedinte si administrator care au ignorat diferenta de incadrare sau de catre toti locatarii, Va multumesc.
Legea 230/2007 CAPITOLUL VIII: Sanctiuni
Articolul 56
(1)Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a)neluarea de catre proprietari, de catre asociatia de proprietari sau de catre comitetul executiv al asociatiei de proprietari a tuturor masurilor necesare pentru repararea si mentinerea in stare de siguranta a cladirii si a instalatiilor comune aferente (ascensor, hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, de canalizare, de incalzire centrala, de preparare si distribuire a apei calde, instalatii electrice si de gaze, centrale termice, crematorii, instalatii de colectare a deseurilor, instalatii de antena colectiva, telefonie etc.) pe toata durata existentei acestora;
b)neindeplinirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;
c)neexecutarea de catre proprietar a lucrarilor de intretinere, reparatii sau de inlocuire a elementelor de constructii si instalatii aflate in proprietatea sa individuala, daca aceasta este de natura sa aduca prejudicii celorlalti proprietari;
d)schimbarea de catre proprietar a destinatiei locuintei fara autorizatiile si aprobarile legale;
e)modificarea aspectului proprietatii comune, precum si a elementelor constructive ale cladirii fara aprobarile si autorizatiile legale;
f)neaplicarea sau nerespectarea prevederilor prezentei legi de catre functionarii publici si personalul angajat al autoritatilor publice locale si centrale, inclusiv personalul regiilor ori al societatilor furnizoare de servicii publice de utilitati, daca fapta nu a fost comisa in astfel de imprejurari incat sa constituie infractiune .
(2)Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a)faptele prevazute la lit. a), b) si c) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;
b)fapta prevazuta la lit. d), cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei;
c)faptele prevazute la lit. e) si f), cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei.
(3)Sanctiunile pentru contraventiile prevazute la alin. (1) lit. a)-e) se aplica persoanelor fizice constatate vinovate, iar cea prevazuta la alin. (1) lit. f) functionarilor publici sau personalului angajat al autoritatilor publice, inclusiv personalului regiilor ori societatilor furnizoare de servicii de utilitati publice

Cei care sunt vinovati trebuie sa plateasca amenzile, nu toti proprietarii, acestia aleg si platesc persoane "competente" sa faca treaba si sa le gestioneze banii, nu sa isi umple buzunarele.
Dar amenda este de 20.000 sau 2.000?
Cam mult 20.000 (200 milioane vechi)!?
Da am scris bine, 20.000 iar administratorul si ingrijitorul cate 2000. Da, pare cam ciudat dar din nefericire este caz real. Va multumesc pentru raspuns.
MBH, utilizator
HG 500/2011
Art. 9. — (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
b) refuzul de a pune la dispozitie inspectorului de munca registrul in format electronic, precum si dosarul personal al salariatilor;
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
d) completarea registrului de catre alte persoane decat cele prevazute la art. 2 alin. (5) sau alin. (6);
e) completarea registrului cu date eronate sau incomplete;
f) alterarea sau stergerea datelor din registru, precum si interventia neautorizata asupra aplicatiei informatice a registrului.
g) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (8) privind informarea inspectoratelor teritoriale de munca cu privire la prestatorii de servicii;
h) refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat;
i) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (7);
j) nerespectarea prevederilor art. 7.
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
c) cea prevazuta la lit. d)—f) si i) cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei;
d) cea prevazuta la lit. g) cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
e) cea prevazuta la lit. h) si j) cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.
(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Si la noi, administratorul avea contract prestari servicii ( asa scria pe document, chiar daca se considera contract colaborare) dar.... s-au descurcat, au facut repede un CIM, care avea intarziere transmitere in REVISAL, 34 zile, si.... s-a dat avertisment, ca sanctiune contraventionala. Ar fi trebuit sa se dea amenda, conform celor postate anterior, cine se descurca, bravo lui !!
Suma data ca amenda la asoc. dvs., este mare, dar cei doi in culpa, sa plateasca impreuna cu cei din CEx.
Contestati suma, din pacate pana se pronunta instanta, va trebui sa o platiti
Amenda data administratorului si ingrijitorului va fi suportata de catre acestia.

Amenda data asociatiei va fi platita de catre asociatie, urmand ca acaesta sa-si recupereze banii dela persoanele vinovate.

Plangerea contraventionala suspenda plata amenzii , conform art.32 alin.3 teza I din OG 2/2001.

@ elga50
Amenda este data pe Codul Muncii pentru munca la negru , art.260 alin.1 lit.e si f.

@ MGH
Cand ati primit procesul-verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei ?
Cornel Vasile, Consilier juridic