Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenda ITM
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenda ITM

Buna seara,
Asociatia de proprietari a fost amendata de catre ITM in urma unui control facut in urma unei reclamatii din partea unuia dintre membrii asociatiei precum ca administratorul blocului si ingrijitorul ar fi angajati la negru iar sumele incasate pt CAS si impozitul aferent salariilor respective ar fi fost incasate de catre administrator si presedintele asociatiei. In urma controlului s-a dovedidt ca cei doi erau angajati cu contract de colaborare iar CAS si impozitul pe salar erau achitate la zi. Deoarece cei doi erau cu contract de colaborare si nu cu contract individual de munca asociatia de proprietari a fost amendata cu 20.000 lei. Intrebarea mea este in cazul in care amenda nu va fi anulata in instanta de catre cine va fi suportata aceasta. De catre presedinte si administrator care au ignorat diferenta de incadrare sau de catre toti locatarii, Va multumesc.
In 18.07.2014 s-a primit procesul-verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei si imediat atunci s-a inaintat spre instanta anularea amenzii, abia acum urmand sa fie primul termen.
Codul muncii:

CAPITOLUL IV: Răspunderea contravenţională
Art. 260
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
e) primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1) , cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată;
f) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;

Deci plateste amenda si asociatia, dar si cel care munceste fara a avea CIM.
elga50, moderator
Intr-adevar, asa este, iar userul a confirmat ca s-au primit 3 amenzi , una pe asociatie, una administratorul ca p.f si una ingrijitorul ca p.f.