Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... GRAD DE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

GRAD DE PENSIE

Salutare am 20 de ani, cu un ochi nu vad iar cu celalant 70%.
In ce grad de pensie ma aflu? cati bani as primi lunar daca m/as pensiona.

1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.