avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinerea permisului de sedere in romania pentru un ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinerea permisului de sedere in romania pentru un cetatean tunisian

Sunt casatorita cu un cetatean tunisian,deocamdata locuim in Spania iar sotul meu are documente de familar a unui cetatean comunitar in Spania...Dorim sa ne intoarcem in Romania si nu stim daca va putea sa lucreze pe baza documentelor spaniole sau va trebui sa obtina permisul de sedere romanesc...Daca are nevoie de permisul de sedere romanesc,atunci de ce documente avem nevoie?
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 08:59, 3 Iunie 2009
Trebuiesc efectuate demersurile pentru viza de lunga sau scurta sedere si obtinut permisul de munca intrucat persoana in cauza nu este cetatean al U.E.,din cate inteleg.Aceste probleme se rezolva la misiunile diplomatice romanesti
loredana babai a scris:

Sunt casatorita cu un cetatean tunisian,deocamdata locuim in Spania iar sotul meu are documente de familar a unui cetatean comunitar in Spania...Dorim sa ne intoarcem in Romania si nu stim daca va putea sa lucreze pe baza documentelor spaniole sau va trebui sa obtina permisul de sedere romanesc...Daca are nevoie de permisul de sedere romanesc,atunci de ce documente avem nevoie?

Va trebui sa obtineti permis de sedere de la Autoritatea pentru straini.
Documentatia o veti primi de acolo.Daca o respectati si intocmiti dosarul in conformitate cu cerintele care le au , atunci nu veti avea probleme si nu veti intampina dificultati.
Pentru inceput va trebui sa va adresati Serviciului pentru Emigrari care functioneaza in judetul in care veti stabili domiciliul, in vederea obtinerii permisului de sedere pe scurta durata (1 an). Ulterior, avand in vedere ca unul dintre soti este cetatean roman, in anul urmator se poate elibera permisul de sedere permanent (5 ani).

Pentru obtinerea permisului de sedere, in principiu va sunt necesare urmatoarele acte:
-cerere
-certificat de casatorie
-pasaport original si copie
-adeverinta medicala
-dovada mijloacelor materiale (extras de cont)
-dovada spatiului
-foto
-taxe
Multumesc mult pentru raspuns...Nu stiti cumva si cat ar dura demersurile,mai mult sau mai putin?
Demersurile dureaza aprox. 30 de zile de la data depunerii cererii (asta daca dosarul este complet).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie cu cetatean albanez anny-marry anny-marry buna ziua!as vrea sa stiu care sunt pasii si actele necesare ptr o casatorie in romania cu un cetatean albanez.si daca acesta facandu-i domiciliul in romania ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere in ro pentru cetateni turci marinelacotta marinelacotta Am rugamintea daca imi puteti spune care sunt actele necesare pentru obtinerea permisului de sedere in Romania pentru niste cetateni turci care detin viza tip ... (vezi toată discuția)
Invitatie cetatean tunisian anymor anymor Buna ziua!As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru a invita un cetatean tunisian in Romania si unde trebuie facuta invitatia.in cazul in care nu am un ... (vezi toată discuția)