Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinerea permisului de sedere in romania pentru un ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinerea permisului de sedere in romania pentru un cetatean tunisian

Sunt casatorita cu un cetatean tunisian,deocamdata locuim in Spania iar sotul meu are documente de familar a unui cetatean comunitar in Spania...Dorim sa ne intoarcem in Romania si nu stim daca va putea sa lucreze pe baza documentelor spaniole sau va trebui sa obtina permisul de sedere romanesc...Daca are nevoie de permisul de sedere romanesc,atunci de ce documente avem nevoie?
Trebuiesc efectuate demersurile pentru viza de lunga sau scurta sedere si obtinut permisul de munca intrucat persoana in cauza nu este cetatean al U.E.,din cate inteleg.Aceste probleme se rezolva la misiunile diplomatice romanesti
loredana babai a scris:

Sunt casatorita cu un cetatean tunisian,deocamdata locuim in Spania iar sotul meu are documente de familar a unui cetatean comunitar in Spania...Dorim sa ne intoarcem in Romania si nu stim daca va putea sa lucreze pe baza documentelor spaniole sau va trebui sa obtina permisul de sedere romanesc...Daca are nevoie de permisul de sedere romanesc,atunci de ce documente avem nevoie?

Va trebui sa obtineti permis de sedere de la Autoritatea pentru straini.
Documentatia o veti primi de acolo.Daca o respectati si intocmiti dosarul in conformitate cu cerintele care le au , atunci nu veti avea probleme si nu veti intampina dificultati.
Pentru inceput va trebui sa va adresati Serviciului pentru Emigrari care functioneaza in judetul in care veti stabili domiciliul, in vederea obtinerii permisului de sedere pe scurta durata (1 an). Ulterior, avand in vedere ca unul dintre soti este cetatean roman, in anul urmator se poate elibera permisul de sedere permanent (5 ani).

Pentru obtinerea permisului de sedere, in principiu va sunt necesare urmatoarele acte:
-cerere
-certificat de casatorie
-pasaport original si copie
-adeverinta medicala
-dovada mijloacelor materiale (extras de cont)
-dovada spatiului
-foto
-taxe
Multumesc mult pentru raspuns...Nu stiti cumva si cat ar dura demersurile,mai mult sau mai putin?
Demersurile dureaza aprox. 30 de zile de la data depunerii cererii (asta daca dosarul este complet).