Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie concediu medical

Buna ziua!
Sunt profesor pensionat cu grd. III de invaliditate si lucrez cu1/2 norma in aceeasi
institutie.In lunile iulie si august am fost in concediu de odihna, iar pe trim.II si III am primit si sumele cuvenite prin hotarare judecatoreasca. In urma unui accident am suferit o fractura la piciorul drept necesitand interventie chirurgicala.Cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical initial si pentru cele in continuare? Se tine cont si de cuantumul pensiei?
Va multumesc.
PS. am avut accidentul pe 4 oct.2014.
stohanov, utilizator
Calculul e complex dar pot sa va spun ca nu se tine cont de pensie pentru ca medicalul se elibereaza pentru a primi bani de la angajator, nu de la casa de pensii, ca masura de protectie pentru persoanele aflate in incapacitate temporara de munca. In calitate de pensionar legea presupune ca nu va aflati in incapacitate temporara de munca, ar fi culmea sa munciti pentru pensie, nu?
Cum calculam concediu medical:
I.Se constituie baza de calcul din ultimele 6 luni inaintea lunii de acordare a concediului medical.
II. Se totalizeaza veniturile persoanei pentru cele 6 luni luate in calcul.
III. Se calculeaza media zilnica a veniturilor impartind totalul veniturilor la numarul total de zile stabilit la punctul I.
IV. Se calculeaza indemnizatia propriu-zisa inmultind media zilnica de la pct. III cu numarul de zile lucratoare din perioada de concediu medical, la care se aplica procentul stabilit pentru tipul de concediu.
Certificatul de concediu medical il depuneti la scoala pentru ca aveti contract individual de munca cu program de 4 ore.

Au dreptul la pensie de invaliditate persoanele care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, cazul Dvs. aveti incadrare in gr.III de invaliditate, este o masura de protectie.
La suma pe care o primiti de in baza deciziei de pensioanre de invaliditate gr. III, nu se calculeaza concediul medical.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Concret: venitul din pensie nu se ia in calcul,dar sumele din hotararea judecatoreasaca?
Se plateste CAS,CASS,somaj,impozit etc.?
Va multumesc frumos.
Da, daca hotararea judecatoreasca este pentru drepturi salariale calculate la contractul individual de munca

Drepturile de natura salariala castigate in baza unei hotarari judecatoresti definitive sunt calculate pe state de plata rectificative.
Pentru sumele respective le sunt calculate impozit pe venit, contributii sociale angajat, angajator si declarate in declaratie rectificativa 112.