Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O intrebare - iesire din tara cu minor fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O intrebare - iesire din tara cu minor fara consimtamantul tatalui detinut in penitenciar

am o prietena care ar dori sa stie daca ar putea iesi din tara cu copilul ei fara acordul tatalui copilului. mentionez ca tatal copilului se afla in penitenciar. sunt casatoriti , dar ea intentioneaza sa divorteze in scurt timp. va multumesc pentru sfaturile dumneavoastra.
Nu are cum. Ii trebuie procura din partea acestuia. Poate introduce actiunea de divort si daca este arestat.
av_silvia_margineanu, utilizator
va multumesc de raspuns
Sa ia legatura cu tatal, poate vrea sa isi dea acordul. Daca nu, poate apela la instanta ca aceasta sa suplineasca prin hotarare acordul tatalui.