Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Se implica DIICOT in cazuri mici de spart conturi de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Se implica DIICOT in cazuri mici de spart conturi de Facebook?

Recent am aflat parola cuiva de pe contul de Yahoo, prin care am putut sa-i resetez si parola de pe contul de Facebook.

Nu am facut nimic grav cat timp am avut acces la conturile lui, doar m-am distrat putin facand farse. Am vorbit cu persoana asta prin internet, fara sa stie cine sunt in viata reala, si a zis ca a facut reclamatie la DIICOT.

Intrebarea mea este daca DIICOT se implica in astfel de cazuri mici? Nu fac parte din nicio organizatie criminala, iar metoda prin care am obtinut parola victimei nu a implicat cunostinte tehnice avansate.
dumbi2, utilizator
DIICOT nu, dar dacă găsește pe vreunul la poliție care se plictisește... ați săvârșit o infracțiune cu caracter informatic.
Accesarea fara drept constituie infractiune.
In consecinta, se va desfasura o ancheta penala.
Intrebarea mea este specific cu vedere la DIICOT, nu in general.
DIICOT efectuează investigaţii în materia infracţiunilor grave, definite de Legea nr.39/2003 privind prevenirea şi combaterea criminalităţii organizate.

ART. 1
Prezenta lege reglementează măsuri specifice de prevenire şi combatere a
criminalităţii organizate la nivel naţional şi internaţional.
ART. 2
În prezenta lege termenii şi expresiile de mai jos au următorul înţeles:
#M2
a) grup infracţional organizat - grupul definit la art. 367 alin. (6) din Codul
penal;
b) infracţiune gravă - infracţiunea pentru care legea prevede pedeapsa
detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii al cărei maxim special este de cel
puţin 4 ani, precum şi următoarele infracţiuni:
1. supunerea la muncă forţată sau obligatorie, prevăzută la art. 212 din
Codul penal;2
2. divulgarea informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice, prevăzută la art.
304 din Codul penal;
3. ştergerea sau modificarea marcajelor de pe arme letale, prevăzută la art.
344 din Codul penal;
4. infracţiuni privind concurenţa neloială;
5. infracţiuni de corupţie, infracţiunile asimilate acestora, precum şi
infracţiunile împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene;
6. infracţiuni privind traficul de droguri;
7. infracţiuni privind regimul juridic al precursorilor de droguri;
8. infracţiuni privind nerespectarea dispoziţiilor privind introducerea în ţară
de deşeuri şi reziduuri;
9. infracţiuni privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc;
~ Conținut șters la cerere ~