Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionarii pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionarii pentru limita de varsta

Pentru un barbat nascut in iunie 1957, angajat in septembrie 1982, care lucreaza si in prezent si are 8 ani de munca in grupa I , 10 ani de munca in grupa a II-a, 5 ani facultate la zi si 9 luni stagiu militar, care e data la care se poate pensiona pentru limita de varsta ?
1. Pentru un barbat nascut in iunie 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 8 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani;
- s adauga la stagiul de cotizare 4 ani.

3. Pentru cei 10 lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare devine 65 - 4 - 2 = 59 de ani.
- Stagiul calculat de cotizare va fi de 32/2 + 4/0 + 2/6 = 38 de ani si 8 luni.

5. Deoarece aveti realizat (si depasit) stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, la 59 de ani, in iunie 2016.