Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare prin schimb de drepturi de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare prin schimb de drepturi de mostenire

tata decedat in 2004.Mama decedata in 2014. Masa succesorala o casa si terenuri agricole.Mostenitori 2 copii.Acestia au convenit verbal sa faca schimb de bunuri in sensul ca unul vrea sa devina proprietarul casei iar celalalt al terenurilor.Adevarul esten ca unul din mostenitori vrea sa cumpere de la celalalt partea lui de teren si urmareste sa ocoleasca obligatia de a mai face carte funciara si chiar act de vanzare cumparare..Exita asemenea posibilitate?Mie personal mi se pare imposibil dar doresc urgent un raspuns deoarece suntem frati si nu vreau sa creada ca ma impotrivesc
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.