avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun comun sau bun propriu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun comun sau bun propriu?

buna ziua.as dori sa stiu daca o locuinta dobandita printrun credit ipotecar din prima casatorie,care in urma partajului facut prin invoiala partilor,mi-a revenit mie,lucru consfintit in hot.jud.,poate constitui bun comun in cea dea doua casatorie,in urmatoarea situatie?m-am recasatorit si as dori sa schimb apartamentul meu cu un alt apartament,fara sa mai dau bani in plus,cea dea doua sotie ,are vreun drept la apartamentul pe care-l iau in urma schimbului?ma refer daca are drept de locuinta in caz de partaj?deasemenea vreau sa mai intreb si daca faptul ca platesc rate in continuare la apartament ,el fiid luat prin credit ipotecar,in continuare si cu cea dea doua sotie,confera acesteia in caz de partaj vreun drept,si daca da cum se tine seama de acest lucru?poate primi sulta in caz de partaj?in ce procent se tine cont de faptul ca ratele le platesc in continuare impreuna cu ea?multumesc
Cel mai recent răspuns: Serban Tanase , Consultant asigurari 17:50, 1 Iunie 2009
Nu , ceea ce ati dobandit dumneavoastra , in urma partajarii bunurilor din prima casatoriei , are calitatea de bun propriu.Daca va exista un contract de schimb , incheiat in forma autentica la notar , bunul imobil va avea tot calitatea de bun propriu (opereaza practic o subrogatie reala - o inlocuire).Insa daca sotia va contribui la plata ratelor , aceasta va avea doar un drept de creanta.
(in functie de plata efectiva a ratelor , sustinuta cu mijloace de proba).
Cea mai clara situatie , din punct de vedere juridic ,ar fi aceea de a nu o implica , de nici un fel , la plata ratelor , astfel incat dreptul de creanta sa nu existe.
Ultima modificare: Luni, 1 Iunie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Poate primi sulta!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate muta ipoteca? tumi tumi buna ziua as dori sa stiu daca se poate muta ipoteca de pe un apartament cumparat prin banca pe un alt apartament cu care vreau sa fac schimb?as mai vrea sa ... (vezi toată discuția)
Imobil ipotecat,obiect de partaj dupa recasatorire? tumi tumi buna ziua ,as vrea sa stiu daca apartamentul pe care l-am dobandit printrun credit ipotecar,incheiat pe numele meu, impreuna cu sotia din prima casatorie,si ... (vezi toată discuția)
Poate avea copilul drept de locuinta imediat dupa nastere,in caz de divort? tumi tumi buna ziua ,as dori,sa stiu daca un copil rezultat din casatorie,la divort,poate dobandi drept de locuinta,de la momentul nasterii lui,in conditiile in care ... (vezi toată discuția)