Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Resurse umane - schimbarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Resurse umane - schimbarea postului

Buna ziua

Am si eu o mica intrebare: In ce conditii poti cere schimbarea postului de lucru la locul de munca unde esti angajat? Trebuie sa fie numai pe parte de sanatate sau se poate si din punct de vedere al incompatibilitatii? Sau daca seful fumeaza, tu nu si nu intelege acest lucru,iar tu trebuie sa mai imparti si biroul cu el?
Sanatatea este un motiv care trebuie avut in vedere, obligatoriu, de catre angajator, mai ales daca medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale face o recomandare in acest sens.
Puteti face o sesizare scrisa la conducerea firmei in care sa mentionati motivele pentru care activitatea dvs. zilnica este afectata. Angajatorul poate dispune interzicerea fumatului in biroul respectiv.
Despre incompatibilitati, ar trebui sa le precizati pentru un raspuns la obiect.
Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, si anume:
- delegarea
- detasarea
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

In doctrina s-a arata ca, "Modificarea temporară a locului şi felului muncii, fără consimţământul salariatului, ca măsură de protecţie a acestuia, se întemeiază de regulă pe starea sănătăţii salariatului, care de exemplu, este pensionat pentru invaliditate de gradul III sau care nu mai poate presta munca pe carea o avea datorită unei boli profesionale sau a unui accident de muncă." (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2005, p. 89)

Incompatibilitatea nu constituie motiv de schimbare a locului de munca, ci poate constitui motiv de incetare a c.i.m.