Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 ianuarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 ianuarie

24 ianuarie este zi nelucratoare incepind cu 2011???
Conf. CCM 2011-2014

ART.53. (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Pasti;
- 1 Mai;
- 1 Decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele crestine, pentru persoanele aparţinând acestora

Inca nu a fost publicata o lege care sa stabileasca zi libera de 24 ianuarie.

Dar mai este timp... in buna traditie, o astfel de lege poate aparea inclusiv in 24 ianuarie, cu aplicare pe loc :( (in ciuda oricaror legi si principii juridice)
Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului; (Legea nr. 202/2008)
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.

Nu stiu ce modificari vor aparea acuma in 2011