avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 ianuarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 ianuarie

24 ianuarie este zi nelucratoare incepind cu 2011???
Cel mai recent răspuns: danabunea , utilizator 22:23, 5 Ianuarie 2011
Conf. CCM 2011-2014

ART.53. (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Pasti;
- 1 Mai;
- 1 Decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele crestine, pentru persoanele aparţinând acestora


Inca nu a fost publicata o lege care sa stabileasca zi libera de 24 ianuarie.

Dar mai este timp... in buna traditie, o astfel de lege poate aparea inclusiv in 24 ianuarie, cu aplicare pe loc :( (in ciuda oricaror legi si principii juridice)
Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului; (Legea nr. 202/2008)
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.

Nu stiu ce modificari vor aparea acuma in 2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilele de 24 si 31 decembrie ionut12345 ionut12345 In zilele de 24 si 31 decembrie este angajatorul obligat sa le dea angajatilor zi libera ? sau sa o plateasca in plus. Daca da, unde este prevazut... (vezi toată discuția)
Liber de rusalii babaangi babaangi Buna ziua! Va rog frumos sa-mi raspunde-ti daca luni, pe 08.06.2009 este zi nelucratoare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Zilele libere Alex58 Alex58 As vrea sa stiu daca zilele libere decretate de stat se platesc de catre angajator sau nu,caci in codul munci nu zice nimic de plata. (vezi toată discuția)