Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichetele de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichetele de masa

Buna seara, angajatorul acorda anumitor angajati care ating procenul max intr -o luna un bonus care consta in tichete de masa ca si exemplu: luna octombrie 23 de zile, angajatul lucrand toate cele 23 de zile, dar fiindca a atins procentul max in luna respectiva este premiat cu doar cu 16 tichete de masa . Este legal ca tichetele de masa sa fie acordate astfel, sau acest angajat ar fii trebuit sa beneficieze de toate cele 23 de tichete?
Tichetele de masa se acorda de catre angajator conform unor reguli inscrise in CCM la nivel de unitate, CIM sau RI. Asadar se poate negocia modul de acordare a acestora (CCM, CIM) sau poate fi impus de angajator (RI).
Norme de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa :
Art. 2
Angajatorii, împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanţii salariaţilor, după caz, vor stabili prin contractele colective de muncă clauze privind acordarea alocaţiei individuale de hrană sub forma tichetelor de masă, care să prevadă:

a) numărul salariaţilor din unitate care pot primi lunar tichete de masă, precum şi valoarea nominală a tichetului de masă, în limita celei prevăzute de lege, ţinând seama de posibilităţile financiare proprii ale angajatorilor;

b) numărul de zile lucrătoare din lună pentru care se distribuie tichete de masă salariaţilor;

c) criteriile de selecţie privind stabilirea salariaţilor care primesc tichete de masă, ţinând seama de condiţiile concrete de lucru în care îşi desfăşoară activitatea unele categorii de salariaţi, de priorităţile socioprofesionale şi de alte elemente specifice activităţii.