Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Definitivat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Definitivat

Buna ziua! Am si eu o rugaminte. De trei ori am dat examenul de definitivat, dar nici in anul 2014 nu am reusit. Acum in octombrie iar m-am inscris la examenul de definitivat, dar nu m-au lasat. Au zis ca am fost de trei ori si nu mai pot sa ma inscriu. In anul 2012 am dat examenul ca educatoare iar in anul 2013-2014 ca invatoare.Nu exista nici o solutie? Ce pot sa fac? Am si diploma de licenta, in fiecare ani am dat examenul de titularizare, in 2014 am obtinut nota 9,15. Numai pot sa raman in invatamant? Iar daca raman , raman ca debutant? Cand pot sa mai dau examenul de definitivat?
"Profesorii se pot prezenta la definitivat doar in maximum 3 sesiuni, sustinute in cel mult 5 ani. Cei care pica definitivatul pot fi angajati in invatamant doar pe perioada determinata, ca profesori debutanti.

Ministerul Educatiei a publicat in Monitorul Oficial pe 23 octombrie doua ordine de ministru: primul, Ordinul nr. 4.801 privind aprobarea Calendarului de organizare si desfasurare a examenului national de definitivare in invatamant in anul scolar 2014 - 2015, iar al doilea, Ordinul nr. 4.802 privind aprobarea Metodologiei de organizare si desfasurare a examenului national de definitivare in invatamant."
[ link extern ]
Asta inseamna ca mereu raman debutant si nu mai am nici o sansa?
edutanu123, utilizator