Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum pot afla cine este proprietarul unei parcele ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum pot afla cine este proprietarul unei parcele vecine ?

Din cauza unei erori a reprezentantului primariei care a marcat parcela s-a intrat cu constructia pe o parcela vecina. Am inteles ca avem nevoie de intelegere notariala sau un act de dobandire a terenului pentru a redeschide autorizatia de constructie necesara racordarii la curent electric.

Cum pot afla cine este acel proprietarul acelei parcele ? Sau cum as putea redeschide acea autorizatie de constructie ?

Mentionez ca la cadastru nu am avut nici un succes.

Va multumesc pentru ajutor !
In temeiul disp L nr 7/1996 republicata 2013, legea cadastrului si a publicitatii imobiliare
republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 83 din 7 februarie 2013 ,aveti dreptul sa solicitati relatii la OCPI
Nu reprezentantul primariei a comis erori. Cautati vinovatul in alta parte.
In primul rand:
Daca aveti documetatia intocmita in vederea obtinerii certificatului de urbanism .acolo este clar ca se defineste vecinatatea ;
Documentaţia cadastrală actualizata este constituită din :
- încheiere pentru intabularea în Cartea Funciară , care obligatoriu are trecuti si vecinii;
- Extras Carte Funciara actualizat la zi
- Fişa bunului imobil;
- Planul de delimitare a imobilului- obligatoriu are trecuti si vecinii;
In al doilea rand:
Daca aveti autorizatia de construire, ati depus o documentatie tehnica pentru obtinerea acesteia si acolo printre altele se cere o copie dupa certificat de urbanism cu anexele aferente—planurile de incadrare in zona si planurile de situatie;
In planurile de situatie sunt obligatoriu trecuti toti vecinii.
Inconcluzie nu trebuie sa umblati pe nicaieri ca sa va aflati vecinii, ci doar in documentatia dumneavoastra legal intocmita.

la OCPI/ANCPI sau pe pagina ancpi.ro gasiti o lista cu autorizati cadastru ! Autorizatii cadastru (particulari sau firme) din zona dvs va pot da date referitoare la vecini, limite, etc (un autorizat cad trebia chemat inainte de a construi #-o )