avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum pot afla cine este proprietarul unei parcele ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum pot afla cine este proprietarul unei parcele vecine ?

Din cauza unei erori a reprezentantului primariei care a marcat parcela s-a intrat cu constructia pe o parcela vecina. Am inteles ca avem nevoie de intelegere notariala sau un act de dobandire a terenului pentru a redeschide autorizatia de constructie necesara racordarii la curent electric.

Cum pot afla cine este acel proprietarul acelei parcele ? Sau cum as putea redeschide acea autorizatie de constructie ?

Mentionez ca la cadastru nu am avut nici un succes.

Va multumesc pentru ajutor !
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 14:17, 2 Decembrie 2014
In temeiul disp L nr 7/1996 republicata 2013, legea cadastrului si a publicitatii imobiliare
republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 83 din 7 februarie 2013 ,aveti dreptul sa solicitati relatii la OCPI
Nu reprezentantul primariei a comis erori. Cautati vinovatul in alta parte.
In primul rand:
Daca aveti documetatia intocmita in vederea obtinerii certificatului de urbanism .acolo este clar ca se defineste vecinatatea ;
Documentaţia cadastrală actualizata este constituită din :
- încheiere pentru intabularea în Cartea Funciară , care obligatoriu are trecuti si vecinii;
- Extras Carte Funciara actualizat la zi
- Fişa bunului imobil;
- Planul de delimitare a imobilului- obligatoriu are trecuti si vecinii;
In al doilea rand:
Daca aveti autorizatia de construire, ati depus o documentatie tehnica pentru obtinerea acesteia si acolo printre altele se cere o copie dupa certificat de urbanism cu anexele aferente—planurile de incadrare in zona si planurile de situatie;
In planurile de situatie sunt obligatoriu trecuti toti vecinii.
Inconcluzie nu trebuie sa umblati pe nicaieri ca sa va aflati vecinii, ci doar in documentatia dumneavoastra legal intocmita.

la OCPI/ANCPI sau pe pagina ancpi.ro gasiti o lista cu autorizati cadastru ! Autorizatii cadastru (particulari sau firme) din zona dvs va pot da date referitoare la vecini, limite, etc (un autorizat cad trebia chemat inainte de a construi #-o )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna act de buna vecinatate yulyus yulyus Am cumparat un teren intravilan prin contract de vanzare cumparare, am facut cadastru, avem intabulare si extras de carte funciara, am platit impozitul la ... (vezi toată discuția)
Pamant mutat de primarie IIvan IIvan Buna ziua, ma numesc Ionut. In 2005 am cumparat (cu contract de vanzare cumparare) un pamant extravilan de 2,5ha la marginea unui sat. De atunci a fost dat in ... (vezi toată discuția)
Respingere cadastru si suprapunere cu vecin care face puz oanapetrica oanapetrica Buna ziua, am si eu o problema cu respingerea unui cadastru deoarece se suprapune cu cel al vecinului , terenul este extravilan. Acum el a inceput procedura de ... (vezi toată discuția)