Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Incheiere contract individual de munca cu PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Incheiere contract individual de munca cu PFA

Buna ziua as dori sa aflu daca o persoana fizica autorizata (PFA) poate incheia contract individual de munca sau un contract de cesiune a drepturilor de autor cu o persoana fizica?

Daca da, ce fel de contributii trebuiesc platite (asigurari de sanatate, impozit pe venit, CAS )?

Va multumesc
Potrivit art. 17 alin.(1) din OUG nr. 44/2008, PFA poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii.

Asadar, o persoana fizica poate avea calitatea de salariat al unei PFA.

De asemenea, o persoana fizica poate incheia un contract de drepturi de autor cu o Persoana Fizica Autorizata .

Contributii :
= salariat

- contributia individuala de asigurari sociale datorata de angajat = 10,5% - contributia individuala de asigurari sociale de sanatate datorata de celelalte categorii de persoane care au obligatia platii contributiei direct sau cu plata din alte surse = 5,5%

- contributia individuala la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajat = 0,5%

- impozit pe salarii 16%

= angajator
- contributia de asigurari sociale datorata de angajator/platitor de venit :
1) pentru conditii normale de munca = 15,8%
2) pentru conditii deosebite de munca = 20,8%
3) pentru conditii speciale de munca si pentru alte conditii de munca = 25,8%

- contributia datorata de angajator/plătitor de venit = 5,2%

- contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator/platitor de venit = 0,85%

- contributia la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajator/platitor de venit = 0.5%

- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, diferentiata in functie de clasa de risc, conform legii, datorata de angajator/platitor de venit = 0,15%-0,85%

- contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de angajator/platitor de venit = 0.25%
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
va multumesc pt raspunsul dvs.

Va rog sa-mi spunteti dintre aceste contributii care sunt obligatorii atat pt. angajator cat si pentru salariat?
Toate care vi le-a prezentat mai sus sunt obligatorii daca doriti sa angajati o alta persoana cu contract de munca.