Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare in contabilitate certificat medical, ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare in contabilitate certificat medical, accident de munca

care sunt notele contabile aferente unui certificat medical accident de munca atunci cand este platit din FAAMBP? Care sunt contributiile angajatorului si cele ale salariatului? Multumesc anticipat.
1. Note contabile

641 = 421 fond salarii brute
641 = 421 concediul medical suportat de angajator

421 = %
4312 cas angajati
4372 somaj angajati
4314 sanatate angajati
444 impozit salarii

6451 = 4311 cas angajator
6452 = 4371 somaj angajator
6453 = %
4313 sanatate angajator
4313.x contributia pentru concedii si indemnizatii
635 = 447.x fondul de garantare
6451 = 4311.x fond accidente de munca si boli profesionale
4311.x (accidente de munca) = 423 pentru concediul medical suportat din fondul de accidente de munca
423 = 5311 plata concediului medical
421 = 5311 plata salariilor
Ca urmare a inregistrarilor prezentate in fondul de accidente va ramane suma de plata sau de recuperat:
4311.x (fond accident de munca) = 5121 suma de plata
5121 = 4311.x (fond accident de munca) suma de recuperat

2. Contributii in anul 2015

CAS (pensii)
– 26,3% pentru condiţii normale de muncă, din care, 10,5% pentru contribuţia individuală şi 15,8% pentru contribuţia datorată de angajator;
– 31,3% pentru condiţii deosebite de muncă, din care, 10,5% pentru contribuţia individuală şi 20,8% pentru contribuţia datorată de angajator;
– 36,3% pentru condiţii speciale de muncă şi pentru alte condiţii de muncă, din care 10,5% pentru contribuţia individuală şi 25,8% pentru contribuţia datorată de angajator .
pensii administrate privat 2015
Cota aferenta fondurilor de pensii administrate privat, inclusa in contributia individuala de asigurari sociale datorata de angajat = 5%

CASS (sanatate)
– contributia datorata de angajator/plătitor de venit = 5,2%
– contributia individuala de asigurari sociale de sanatate datorata de celelalte categorii de persoane care au obligatia platii contributiei direct sau cu plata din alte surse = 5,5%
– contributia datorata de persoanele prevazute la art. 259 alin. (6) din Legea nr.95/2006 (persoanele care se asigura facultativ) = 10,7%

Concedii si indemnizații
– contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator/platitor de venit =0,85%

Ajutorul de somaj
– contributia individuala la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajat = 0,5%
– contributia la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajator/platitor de venit = 0.5%

Accidente de muncă și boli profesionale
– contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale intre 0,15%-0,85% (diferentiata in functie de clasa de risc, conform legii, datorata de angajator/platitor de venit)

Fond garantare
– contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de angajator/platitor de venit =0.25%