Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Va rog sa ma sfatuiti in a-mi rezolva problema relatata mai jos. Dupa decesul parintilor, eu si fratii mei (7 la numar), ne-am impartit pamantul mostenit la mica intelegere, fara sa facem succesiunea. Partea ce mi s-a cuvenit, am dat-o temporar, la mica intelegere, unui nepot ( fara un act intocmit la notar), pentru a-l munci si a se folosi de roadele sale, neavand nicio pretentie de ordin material. In anul 2013, sotia nepotului meu, mi-a trecut partea de pamant ce mi se cuvenea, intr-o asociatie numita Provincia, fara acordul meu in scris, semnand in numele meu. Mentionez ca, multi consateni, au trecut pamantul in aceasta asociatie, fara a primi un exemplar dupa contractul incheiat. Cum trebuie procedat, sa anulez contractul, si sa fac plangere la Procuratura, intrucat in clipa de fata, nu ma pot uzita de pamantul meu conform legii, contractul fiind incheiat pe 5 ani. Va rog sa ma ajutati. Multumesc ! :)
Dezbateti succesiunile faceți partaj de abia apoi puteti vorbi ca sunteți proprietarul a ceea ce ziceți ca ati dat nepotului.