Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune cu 1 renuntator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune cu 1 renuntator

Buna seara!

Daca o persoana da declaratie de renuntare la succesiune la consulatul Romaniei in alta tara, ce acte e important sa ajunga la biroul notarial unde se face dezbaterea in Romania?

1. Declaratia autentificata de renuntare?
2. Se mai face vreo interogare de catre notar a RRNOS pentru a confirma renuntarea?

Va multumesc!
1.da
2.da
Buna seara!

Va multumesc pentru raspuns.

La intrebarea 2: pentru interogare RRNOS face partea vreo cerere sau notarul doar verifica? Verificarea se va reflecta in vreo evidenta scrisa? Ex: foaie cu confirmarea de inregistrare ce contine numarul sub care e inregistrata declaratia.

Notarul are obligația de a interoga. Si da i se eliberează un certificat cu informațiile cerute.
Va multumesc!
Inca ceva - daca stiti : declarata de renuntare se trimite de consulat catre birou notarial sau se poate elibera in mai multe exemplare si 1 exemplar sa fie dus de celelalte parti la notariatul cu dezbaterea, fara vreo procura?