Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SOCIETATE SUSPENDATA LA 1 MAI 2009
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SOCIETATE SUSPENDATA LA 1 MAI 2009

Daca am suspendat activitatea unei firme la 01.05.2009, in bilantul pe care o sa-l fac la iunie trebuie sa trec operatiunile efectuate in aprilie? Societatea este microintreprindere, iar impozitul pe venit il declar si platesc la 3 luni. In acest caz impozitul aferent lunii aprilie cand il declar si platesc?
Va multumesc.
Suspendarea cf legii 31/90 se refera la activitatile comerciale, respectiv pentru activitatile pentru care ati fost autorizat nu veti mai obtine venituri. Dar daca aveti un cont bancar , de exemplu, care se "erodeaza " cu diverse comisioane bancare, taxe adm cont etc , atunci se vor intocmi balante inclusiv la luna iunie. Ca urmare , in bilant veti trece situatia financiara, asa cum se prezinta ea , la 30.06.2009
Daca nu ati cerut/ s-a aprobat regim derogatoriu ( adica veti intocmi in continuare declaratii- ca poate mai aveti un salariat - pe care de fapt , fac paranteza in paranteza ;)- ar trebui sa-l aveti ca altfel nu mai puteti fi micro ) , mentineti regimul de declarare/plata corespunzator , respectiv trimestrial .
Si daca esti microinteprindere si vrei sa-ti pastrezi vectorul fiscal, in cazul suspendarii se mentine salariatul?...mie mi s-a explicat ca trebuie sa incetez contractul de munca , sa depun dec 010 cu privire la modificarea survenita.