Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este permis sa prestezi un job full-time simultan cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este permis sa prestezi un job full-time simultan cu altele part-time?

Va salut.As dori sa stiu daca este posibil sa lucrez cu forme legale intr-un post de 8 ore si sa am si alt job tot cu forme legale dar cu durata redusa de lucru.(2 ore).Mentionez ca ambele joburi sunt in domeniul privat la firme diferite si programul imi permite sa le prestez pe amandoua fara ca activitatea mea sa aiba de suferit la niciunul din cele doua posturi.Ma intereseaza si daca imi cresc contributiile la asigurarile sociale in raport cu cele 10 ore lucrate zilnic,precum si baza legala referitor la speta ce v-am supus-o atentiei.Cu multumiri si consideratie.Gabriel PODARU.
Da, puteti lucra, cu conditia ca in contractul de 8 ore sa nu existe restrictii exprese in acest sens.
Nu veti fi impozitat suplimentar, ci pentru fiecare contract in parte (fara a se tine seama de cumulul lor)
Este posibil si legal ceea ce doriti.

Codul muncii:

ART. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.

Da, puteti lucra, cu conditia ca in contractul de 8 ore sa nu existe restrictii exprese in acest sens.

Contractul individual de munca nu poate contine restrictii care incalca codul muncii.

@gabi_br.ro
Puteti avea cate locuri de munca doriti, doar trebuie sa declarati la fiecare angajator care este locul de munca de baza ales de dvs.(poate fi si cu norma partiala), doar la acesta veti avea parte de deducere personala.
Poate lucra concomitent agent de vanzari (sau poate director de vanzari) la doi distribuitori diferiti de tutun de exemplu? sau de bere? sau chiloti si sosete? ... in fine s-a inteles ideea.

Vinde Berea 1 sau Berea 2?
ana-cer a scris:

Da, puteti lucra, cu conditia ca in contractul de 8 ore sa nu existe restrictii exprese in acest sens.

Contractul individual de munca nu poate contine restrictii care incalca codul muncii.

@gabi_br.ro
Puteti avea cate locuri de munca doriti, doar trebuie sa declarati la fiecare angajator care este locul de munca de baza ales de dvs.(poate fi si cu norma partiala), doar la acesta veti avea parte de deducere personala.

Ba da doamna, un contract de munca poate contine restrictii de a lucra pentru concurenta sau de a lucra in orice alta parte. Conditia ca sa nu fie ilegal e ca pentru aceasta restrictie salariatul sa primeasca o indemnizatie, sau o compensatie materiala.

Si va dau un exemplu: un consultant de securitate pentru banca X, nu va putea lucra simultan ca si consultant de securitate pentru banca Y(daca banca X, cu contractul initial, nu doreste acest lucru). Si e nu doar legal, ci strict necesar din motive de securitate.

Alt exemplu: expertilor contabili care lucreaza ca salariati intr-o firma de expertiza, le este interzis (de practica, nu de lege) sa aiba firma lor de expertiza (ca sa nu fure clienti). Cand te angajezi iei act de restrictie, dar primesti o compensatie pentru "deranj".

Un alt exemplu: un contabil autorizat angajat ca salariat in cadrul ANAF NU are voie sa lucreze pentru o firma privata si nici sa aiba relatii contractuale cu firme. Si e in legea functionarului public aceasta incompatibilitate, fara ca prevederea sa fie neconstitutionala (adica nu ingradeste dreptul la munca in niciun fel)

Alt exemplu (tot de mine intalnit): unui medic chirurg care lucreaza pentru o clinica privata ii este interzis sa lucreze orice altceva in timpul liber, prin contract. De ce? Pentru ca respectiva clinica ii acorda in mod legal timpul de odihna necesar si are nevoie ca acel medic sa fie odihnit. Nu vrea ca medicul sa vina sa opereze oameni in numele clinicii fiind rupt de oboseala de la un al doilea job. Este si despagubit pentru acest lucru.

Si pot sa continui asa 2 zile.
adema1980, utilizator