Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functionarul public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functionarul public

Buna ziua, sunt angajata unei primarii in functie de asistent medical comunitar cu CIM pe perioada nedeterminata, cu fonduri de la sanatate. Am inteles din discutiile purtate cu cel de la resurse umane, ca se scoate la concurs un post de functionar public, ce ma sfatuiti, as putea sa ma inscriu la concurs? as putea sa iau norma intreaga ca functionar public si jumatate de norma ca asistent medical comunitar?sau invers?
Va multumesc anticipat!
Art. 94 din Legea nr.161/2003 :
(1) Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică decât cea în care a fost numit, precum şi cu funcţiile de demnitate publică.

(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;

......