Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate

sint angajat ca inspector în cadrul unei primării ocupindu-ma de resurse umane și casierie,fiind funcționar public. pe lîngă aceasta funcție mai pot deține, în cadrul unei școli ,functia de administrator financiar didactic auxiliar, fara sa fiu declarat incompatibil și de ce.multumesc
Legea 161/2003
Art. 94
(1) Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică decât cea în care a fost numit, precum şi cu funcţiile de demnitate publică.

(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;
....