Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate recupera o suma mare de bani fara sa fi ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate recupera o suma mare de bani fara sa fi semnat vreun act doveditor !

Am imprumutat o suma mare de bani unui asa zis ¨prieten¨,fara a semna vreun act,macar de mana cum se zice!!! Gresala mea...,ce sanse sunt sa-mi recuperez acei bani,ce demersuri legale pot sa fac? Mentionez ca sunt ceva ani de atunci.Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra! Multumesc anticipat!
Ceva ani inseamna ca ar trebui nu fie mai mult de 3 ani de la data imprumutului pentru ca in caz contrar a intervenit prescriptia. Daca ar fi existat un inscris din care sa rezulte data la care urma sa va restituie imprumutul termenul de prescriptie ar fi curs de la acea data, pentru ca atunci s-ar fi nascut dreptul dvs. de a va adresa instantei. In cazul nostru, neexistand un inscris, termenul de prescriptie curge din ziua urmatoare acordarii imprumutului. Inainte de a face un demers judiciar incercati sa obtineti o recunoastere a faptului ca va datoreaza o suma de bani. In acest sens trebuie sa ii scrieti si sa il intrebati cand va restituie imprumutul.
Sunt aproape 7 ani,am facut mai multe presiuni verbale asupra lui,chiar si printr-o instiintare de la un avocat,dar cum am mai spus ,nu am semnat absolut nimic...,am mers pe incredere cum se spune !
Din pacate sunt sanse foarte mari sa nu mai recuperati nimic,varianta ar fi sa va restituie de buna voie(greu de crezut)sau sa obtineti totusi un inscris prin care recunoaste datoria sau o esalonare de plata pentru a avea probe intr-un eventual litigiu.