avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conventia matrimoniala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conventia matrimoniala

Conventia matrimoniala trebuie facuta obligatoriu la notar sau se poate face si la un avocat?
Cel mai recent răspuns: FrauD , utilizator 19:00, 9 Decembrie 2014
La notar.
dar avocatul va poate asista la notar si poate sa redacteze chiar el conventia.
Conventiile matrimoniale se incheie in forma autentica, sub sanctiunea nulitatii absolute.

Drepturile şi obligaţiile patrimoniale ale soţilor

SECŢIUNEA 1
Dispoziţii comune
Art. 330
Încheierea convenţiei matrimoniale
(1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, convenţia matrimonială se încheie prin înscris autentificat de notarul public, cu consimţământul tuturor părţilor, exprimat personal sau prin mandatar cu procură autentică, specială şi având conţinut predeterminat.


(2) Convenţia matrimonială încheiată înainte de căsătorie produce efecte numai de la data încheierii căsătoriei.


(3) Convenţia încheiată în timpul căsătoriei produce efecte de la data prevăzută de părţi sau, în lipsă, de la data încheierii ei.


Forma conventiei trebuie sa fie autentica. Totusi, ca recomandare, ar trebui intocmita de un avocat. Sau tot de notar, atata timp cat va asigurati ca stati de vorba pe indelete cu el si ca intelegeti ce va scrie acolo si el intelege ce urmariti dv., partile.
Preferabil un notar cu experienta anterioara de instanta, indiferent de pozitie (judecator, avocat, consilier).
Deci daca o redacteaza un avocat si o duc la notar pentru autentificare,este in regula?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract prenuptial violetaandreea violetaandreea Buna ziua, Am si eu o intrebare referitoare la contractul prenuptial.urmeaza sa ne casatorim si am vrea sa incheiem un contract prenuptial. Nu stiu daca a ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune Nico.tanase Nico.tanase In cazul in care nu se doreste ca un bun dobandit in timpul casatoriei sa fie considerat comun, ce act ar trebui incheiat pt dobandirea lui ? Multumesc (vezi toată discuția)
Conventie matrimoniala- executare silita? florysalajan florysalajan Daca iubitul meu este executat silit de catre executorii judecatoresti si eu vreau sa ma cunun cu el dar cu conventie matrimoniala ptr sarare de bunuri din ... (vezi toată discuția)