Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce nu fac nimic asociatiile de proprietari ca apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce nu fac nimic asociatiile de proprietari ca apa calaie aproape rece se plateste la pret de apa calda?

Ce asteapta sa faca ceva?

Ar trebui sa se uneasca pentru aceasta jepcarie si jecmanire evidenta a oamenilor cinstiti?
Apa calda se factureaza pe baza temperaturii inregistrate la contorul de bransament.
Daca furnizorul va livreaza apa la temperatura de 40 C, platiti conform acestei temperaturi. Daca v-o livreaza la temperatura de 30 C veti avea o factura mai mica.
Insist, e vorba de temperatura la bransament, nu cea cu care pleaca apa calda din punctul termic.

De la bransament spre apartamente problema revine strict proprietarilor.
Daca de la bransament se trage putina apa sau deloc (cum este cazul noaptea), atunci apa ramasa pe conducte intre bransament si robinetul din casa se va raci si veti trage un timp apa rece sau calaie. Daca deschideti robinetul intr-o perioada a zilei cand vecinii de dedesupt, pana la dv. folosesc apa, atunci veti avea apa calda sau chiar fierbinte aproape instant.

Apometrele din casa masoara volumul de apa care trece prin ele, nu temperatura apei. Deci platiti volum de apa care nu are nicio legatura cu temperatura acesteia.
Ca sa platiti apa la temperatura cu care va vine la robinet ar trebui sa aveti montate, in loc de apometrele obisnuite, repartitoare pentru apa, ca la calorifere, si care, pe langa volumul inregistrat, mai inregistreaza si temperatura.
Aceste repartitoare sunt destul de scumpe fata de costul apometrelor si nu se gasesc pe piata noastra pentru ca locatarii din bloc nu sunt dispusi sa plateasca foarte mult pentru asta.

Pe de alta parte, daca ati avea asemenea repartitoare, ar trebui sa platiti, asa cum platiti acum asa-zisele "pierderi" (de volum) si pierderile de temperatura intre bransament si robinetul din casa.

Cu alte cuvinte, una peste alta, ati plati mai putin pe rubricile de consum individual, dar mai mult pe rubrica de "pierderi", pe ansamblu locatarii nu sunt castigati cu nimic sau aproape cu nimic pentru ca ei trebuie sa plateasca in final factura emisa de furnizor pe baza citirii contorului de bransament, asa cum se intampla si acum, numai ca repartizarea consumurilor in cadrul condominiului intre locatari ar fi putin diferita.
Pentru acest putin diferit majoritatea n-ar fi dispusa sa faca cheltuieli in plus.
Cauzele care genereaza aceste situtii sunt diverse
In multe imobile de locuit in comun,domiciliaza pensionari,sau locatari fara surse financiare,
care fac economie la sange la consum apa calda si rece
Exista cauze generate si favorizate de dezinteresul reprezentantilor asociatiei de proprietari,de a se asigura de buna functionare a instalatiei parte comuna ,de a curata filtru instalat anterior apometrului de bransament
Instalatia initiala a imobilelor de locuit in comun,continea o serpentina speciala care asigura recircularea apei calde
In momentul in care au fost instalate apometrele de bransament la retea,s-a adoptat varianta indepartarii acestei serpentine,care conduce ca apartamentele situate la distanta de bransament sa beneficieze cu multa intarziere de apa calda
Conditionat de instalatie,numar etaje imobil se poate corecta situatia prin introducerea de pompe de recirculatie care asigura flux continuu al apei calde -similar centralei termice de apartament
Neajunsul major il constituie in fapt excrocheria cu obligatia instalarii apometrelor individuale apa calda-care la noi in tara inregistreaza orice lichid indiferent de temperatura
Exista baterii de amestec prevazute cu senzor termic-reglabil care asigura curgerea apei numai daca aceasta se afla la anumite temperaturi
Cum in situatia actuala ,centralele de cartier practica vara apa calaie,iarna daca asigura agent termic cand si cand asigura si apa calda la temperatura legal prevazuta,rezulta ca mai
eficiente sunt centralele individuale care asigura confortul termic,al apei calde la costuri mai convenabile fata de pierderile si suplimentele impuse lunar de alimentarea in sistem centralizat

orice ai monta va creste consumul de apa calda inregistrat de apometru pt ca aparatul va citi si debitul recirculat
Daca tegile ar fi izolate nu s-ar mai pierde caldura.
Nu cred ca apa se raceste singura daca exista izolatie.

Pozitia oficiala a autoritatilor care este?

In Germania am inteles ca temperatura apei conteaza la inregistrare.

Daca tegile ar fi izolate nu s-ar mai pierde caldura.

Temperatura apei care ajunge la consumator nu este in principal datorata numai existentei protectiei instalatiei parte comuna
Chiar daca instalatia parte comuna este izolata ,aspectul ca volumul de apa din instalatie nu circula,face ca in timp acesta sa piarda temperatura cu care a plecat din centrala
Este situatie similara cu un volum de apa care se afla pe o plita,si acelasi volum de apa care este mentinut o perioada fara a fi recirculat sau fara a fi mentinut la temperatura initiala
In tara mentionata de dvs,exista alta tehnologie,alt interes din partea autoritatilor pentru temeinica si corecta corelare calitate servicii si costuri aferente
In Germania,exista baterii de amestec cu senzor care nu permit deschiderea decat daca apa are temperatura setata de consumator
Aceleasi baterii de amestec instalate in Romania nu au eficienta scontata ,avand in vedere calitatea serviciilor,impuritati,etc
Pozitia oficiala a autoritatilor care este?

Ca si in multe alte situatii,autoritatile sunt interesate sa incheie contracte furnizare utilitati cu asociatiile de proprietari ,in care impun clauze de care nu se achita-calitate apa calda,temperatura agent termic,dar impun la plata c/v facturi,inclusiv pierderi pe retea,care contin cantitati de apa fara calitatile contractual asumate
ynocentta, utilizator