Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apa calda ultimul etaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apa calda ultimul etaj

As dori sa aflu parerile dumneavoastra despre posibilitatile tehnice de rezolvare a problemei apei calde la etajele superioare avand in vedere ca pentru a avea apa calda cei situati la ultimele nivele sunt nevoiti sa tina robinetul deshis mai mult timp implicit si consumul este mai mare
parerea mea: instalatie de recirculare...
@_adi_
Spuneti prea putine in "ipoteza" ca cineva sa va poata da un raspuns cat de cat...
- este bloc vechi, nou, p+4, sau p+10?
- daca este un bloc cu mai multe scari, lipsa presiunii se manifesta la toate scarile sau numai la dvs.?
- care este situatia la celelalte imobile deservite de acelasi punct termic?
Verificati toate aceste chestiuni, verificati ca robinetii sa fie deschisi la maximum, sa le faceti mai multe manevre inchis-deschis, verificati (cu un instalator) presiunea apei la subsol care in cazul blocurilor p+4 trebuie sa fie cel putin 3 barr, iar in cazul bl. p+10 aceasta trebuie sa fie cel putin 5 barr.
Noi am avut un asemenea necaz si am gasit:
- unul dintre robinetii de pe o coloana, precum si un "teu" erau colmatate cu calcar, fiind nevoiti sa demontam instalatia de la subsol si sa le curatam mecanic;
- la celelalte coloane ACM ajungea pana la etajul 10 cu presiune normala, asa ca ne-a fost mai usor identificarea si remedierea;

@ctynn
Ce legatura are instalatia de recirculare in aceasta chestiune? De ce a fost nevoie de o instalatiei de recirculare? Mai ganditi-va!
Nu este vorba de presiune, ci de temperatura apei cadle. Ca apa sa fie calda trebuie sa tina robinetul deschis mult timp
Adam Grecu a scris:

@_adi_
Spuneti prea putine in "ipoteza" ca cineva sa va poata da un raspuns cat de cat...
- este bloc vechi, nou, p+4, sau p+10?
- daca este un bloc cu mai multe scari, lipsa presiunii se manifesta la toate scarile sau numai la dvs.?
- care este situatia la celelalte imobile deservite de acelasi punct termic?
Verificati toate aceste chestiuni, verificati ca robinetii sa fie deschisi la maximum, sa le faceti mai multe manevre inchis-deschis, verificati (cu un instalator) presiunea apei la subsol care in cazul blocurilor p+4 trebuie sa fie cel putin 3 barr, iar in cazul bl. p+10 aceasta trebuie sa fie cel putin 5 barr.
Noi am avut un asemenea necaz si am gasit:
- unul dintre robinetii de pe o coloana, precum si un "teu" erau colmatate cu calcar, fiind nevoiti sa demontam instalatia de la subsol si sa le curatam mecanic;
- la celelalte coloane ACM ajungea pana la etajul 10 cu presiune normala, asa ca ne-a fost mai usor identificarea si remedierea;

@ctynn
Ce legatura are instalatia de recirculare in aceasta chestiune? De ce a fost nevoie de o instalatiei de recirculare? Mai ganditi-va!
ca de obicei exista multe persoane care-si dau cu parerea despre subiect fiind total pe linga acesta, de cele mai multe ori din lecturarea neatenta, dar uneori si din nestiinta.
domnul adi a specificat clar :
As dori sa aflu parerile dumneavoastra despre posibilitatile tehnice de rezolvare a problemei apei calde la etajele superioare avand in vedere ca pentru a avea apa calda cei situati la ultimele nivele sunt nevoiti sa tina robinetul deshis mai mult timp implicit si consumul este mai mare

deci ... domnule adam grecu, este vorba despre temperatura apei calde, nu despre presiunea acesteia !!! daca era vorba despre presiune, nu avea cum sa creasca acel consum.
userul ctynna dat solutia ce trebuie adoptata. din pacate exista doua probleme:
1. la anumite blocuri nu mai exista conducta de recirculare, iar acolo unde exista recircularea apei se face de la intrarea in contorul scarii/blocului
2. pentru a se face o recirculare completa, ar trebui sa fie trase coloane de recirculare de la fiecare capat de coloana (de la fiecare ultim etaj), sa fie "adunate" apoi in aceeasi conducta de recirculare care vine de la punctul termic. insa exista si aici 2 aspecte de discutat:
a) costul destul de ridicat al acstei operatiuni (manopera + materiale), solutia tehnica fiind simpla in conditiile materialelor existente pe piata
b) in cazul in care exista contor de scara/bloc, ar trebui montat un contor identic cu cel de pe conducta de apa calda ce vine de la punctul termic, dpdv al clasei de precizie, ceea ce inseamna un cost ridicat. si o sa va mai loviti apoi si de birocratia existenta la firma furnizoare, aceasta neavind interes sa adopte aceasta solutie pentru ca in acest caz i-ar creste costurile (exista un volum mai mare de apa calda racita ce trebuie reincalzita zilnic)
~ Conținut șters la cerere ~