Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contract prestari servicii,conventie civila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contract prestari servicii,conventie civila

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare;
Sunt contabil autorizat,m-am pensionat anticipat,intrebarea este, daca pot presta
lucrari de contabilitate in baza unui contract de prestari servicii sau conventie civila.multumesc
Vedeti opiniile exprimate in articolele respective cu privire la acest subiect:
- "Beneficiarii unei pensii anticipate sau a unei pensii anticipate partiale nu se regasesc in categoria celor despre care se afirma expres ca pot cumula pensia cu salariul. Exista, totusi, cateva situatii in care pensia anticipata sau anticipata partiala se poate cumula cu alte venituri".
Detalii:
www.avocatnet.ro/content/art...

- Conventii civile. Veniturile din contracte civile vs. veniturile din pensie anticipata
[ link extern ]
Multumesc frumos!,dar tot nu m-am lamurit indeajuns.
1. Daca citeati cu atentie cele recomandate de colegul meu ati fi vazut care sunt situatiile in care puteti cumula pensia anticipata sau anticipata partiala.

2. Putei cumula pensia cu salariul in urmatoarele situatii, daca realizati, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:

- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
- membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

3. - Dupa parerea mea dvs. puteti cumula pensia cu alte venituri profesionale in calitate de "PFA" sau "alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale" (in cazul unui contract de prestari servicii).
- Dar atentie sa nu depasiti venitul brut pe an calendaristic prevazut de lege!

4. Eu va recomand sa desfasurati activitate ca PFA.
Va multumesc pentru rapuns.