avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Pe perioada in care primesc pensie anticipata partiala pot sa fiu actionar intr-o societate comerciala(SRL) sau sa obtin venituri din chirii ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:08, 20 Ianuarie 2015
Nu deranjeaza pe nimeni situatia expusa, puteti merge fara grija in continuare.

Numai ca pe fiecare an trebue facute declaratia de venituri catre fisc.


Ultima modificare: Joi, 22 Ianuarie 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Beneficiarii pensiei anticipate sau anticipate partiale pot cumula pensia cu alte venituri profesionale si pentru care se plateste contributia la pensie daca realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
- membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale.

2. Cititi mai multe pe:

www.avocatnet.ro/content/art...

3. - Venitul din chirii nu este un venit profesional pentru care se plateste contributia la pensie, deci se poate cumula cu pensia anticipata sau anticipata partiala.
- Puteti fi si actionar sau asociat deoarece pentru dividende nu se plateste contributie pentru pensie si ele nu sunt asimilate salariilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumulare venituri cu pensie anticipata partial muscalu_jan muscalu_jan Am depus Dosar de pensionare anticipata partiala, dar voi inregistra venituri din inchiriere apartament (cca 15000 lei/an) si venituri din dividende (cca 30000 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata shoni17 shoni17 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul pensionarii anticipate am drept de munca in continuare. Mentionez ca lucrez in sistemul de stat si doresc sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata vs cabinet stomatologic sachelariec sachelariec nascut pe 15.09.1954 medic stomatolog lucrand din 1977 pot obtine pensie anticipata partiala si sa lucrez la cabinetul meu in continuare beneficiind de ... (vezi toată discuția)