Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Atributii jurist, recomandari sau aprobare /neaprobare ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Atributii jurist, recomandari sau aprobare /neaprobare - PV /comisie ?

La sfarsitul fiecarui an, in orice institutie publica
se face Inventarierea anuala.

- Ce atributii are consilierul juridic
in legatura cu efectuarea inventarierii,
valorificarea si PV /comisiei de inventariere ?
- Juristul este obligat sa dea lamuriri
comisiei de invenatariere ?
- Juristul trebuie sa semneze, impreuna cu contabilul sef,
PV-ul /comisiei de inventariere sau /si
valorificarea acestuia ?

- Ce trebuie sa faca, cf. Ordinului Nr. 2388 /2010
pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii patrimoniului ?
Sa indrume presedintele comisiei de inventariere
cum sa rezolve anumite probleme, cu lipsurile sau /si plusurile de inventar
sau doar sa semneze ca este de acord sau nu cu propunerile facute ?
43. Propunerile cuprinse în procesul - verbal al comisiei de inventariere se prezintă, în termen de 7 zile lucrătoare de la data încheierii operaţiunilor de inventariere, administratorului, ordonatorului de credite sau persoanei responsabile cu gestiunea entităţii. Acesta, cu avizul conducătorului compartimentului financiar - contabil şi al conducătorului compartimentului juridic, decide asupra soluţionării propunerilor făcute, cu respectarea dispoziţiilor legale.
juristul da actelor doar aviz juridic, adica acestea concorda cu legea nu contin prevederi contrare legii, nicidecum nu face propuneri de cum sa fie rezolvate situatiile de fapt.
In schimb, contabilul sef, care instruieste comisia de inventariere,
poate sa atraga atentia:
- asupra termenului
in care trebuie finalizata inventarierea ?
- asupra identificarii bunurilor, ....?

In caz ca aceasta comisie intampina unele probleme,
- cui poate cere sprijinul pentru lamuriri ?
Juristului sau contabilului sef ?
- si in ce situatie pot da acestia unele lamuriri ?