Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Unde ma pot adresa pt a afla salariul fostului sot ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Unde ma pot adresa pt a afla salariul fostului sot ?

am divortat de curand, am 3 copii in intretinere, fostul sot se declara fara venituri si primesc 500 lei pensie alimentara pt cei trei copii. stiu cu siguranta ca lucreaza la un restaurant de unde primeste peste 1000 de euro. are bani de chirie, de avocati, se plimba numai in taxi...unde ma pot adresa?multumesc...
la ITM pentru munca la negru.

dar ITM nu va mareste pensia. care se calculeaza doar la veniturile declarate
multumesc!
La ITM puteti sesiza doar ca munceste la negru si nu altceva, intrucat o sa va dea raspuns ca numai instantei de judecata i se va comunica salariul si alte aspecte legate de raportul de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu cred ca lucreaza la negru, insa daca are salariul minim pe ec sau ceva asa, tot pe acolo sunteti. Omul poate ia salariul mic, restul e tips si n-o sa ii puteti dovedi venitul real iar instanta n-o sa stabileasca pensie forfetar.
Daca primiti 500 tot e bine, adica e mai mult decat ati obtine raportat la minim pe ec si daca incercati sa aveti o relatie buna, poate copiii reusesc sa primeasca mai mult. Mai trimiteati-i si pe la tata, poate asa constientizeaza si tatal cat cheltuiti cu ei.