Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu de odihnă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu de odihnă

Buna ziua.
Dupa cati ani de munca am dreptul la 25 de zile de concediu de odihna?
Anul viitor in aprilie voi avea 5 ani de cand sunt angajata cu contract individual de munca, iar pentru anul acesta am beneficiat de 21 zile lucratoare de concediu de odihna.
Multumesc.:)
Lucrati in sectorul bugetar (functionar public sau personal contractual) ori in sectorul privat ?
lucrez la un SRL cu capital integral de stat, deci in sectorul privat
In sectorul privat, numai prin c.i.m., c.c.m. aplicabil sau in reg.intern se poate stabili numarul de zile de CO in functie de vechimea in munca.

Nu exista text de lege aplicabil sectorului privat, pentru situatia descrisa de dvs.
va multumesc pentru raspuns!