Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La ce perioadă de concediu fără plată pe an am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La ce perioadă de concediu fără plată pe an am dreptul ?

1. În calitate de angajat cu c.i.m. pe durată nedeterminată, (la privat), la ce perioadă de concediu fără plată, pe an - am dreptul ?
2. Ce temei de drept, îmi permite această favoare ?
3. Concediul fără plată se poate lua o singură dată pe an ?
1. În calitate de angajat cu c.i.m. pe durată nedeterminată, (la privat), la ce perioadă de concediu fără plată, pe an - am dreptul ?

Aveti dreptul de a beneficia de concedu fara plata, indiferent de tipul c.i.m. incheiat. Durata maxima este prevazuta in ccm aplicabil sau in reg.intern.

2. Ce temei de drept, îmi permite această favoare ?

Art. 153 C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

3. Concediul fără plată se poate lua o singură dată pe an ?

Se poate solicita CFP de mai multe ori pe an.
Vă mulțumesc !