avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vreau sa renunt la a fi platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vreau sa renunt la a fi platitor de TVA

Doresc sa nu mai fiu platitor de tva. Am de recuperat tva si doresc sa renunt la recuperarea acestuia si sa nu mai fiu platitor de tva. Pot intampina probleme? Trebuie sa am tva-ul achitat pentru marfa din stoc? Am de recuperat tva dar tva ul aferent marfii din stoc nu e acoperit.
Multumesc anticipat pentru raspuns
Ultima modificare: Miercuri, 10 Decembrie 2014
adrianonicescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru Palaghia , Contabil 11:14, 14 Decembrie 2014
In momentul renuntarii la statutul de platitor de T.V.A. trebuie sa stornati ce ati dedus pentru activele corporale pe care le detineti.
In momentul in care hotarati iesirea de la TVA, aveti obligatia realizarii tuturor ajustarilor pentru TVA-ul dedus aferent stocurilor si serviciilor neutilizate si mijloacelor fixe.
Pe ultimul decont depus se vor inregistra aceste ajustari, astfel incat acel TVA de recuperat este posibil sa treaca pe TVA de plata (asta inteleg dealtfel din intrebarea dvs.).
In momentul in care realizati corect aceste operatiuni si, desigur, stocurile si imobilizarile din evidenta sunt in scopul realizarii de venituri, nu vad de ce ar fi probleme, pe linia TVA desigur. Este adevarat ca e posibil ca firma sa fie supusa controlului fiscal.
Cat despre achitarea TVA-ului afferent stocului, nu inteleg daca va referiti la faptul ca firma aplica TVA-ul la incasare sau daca trebuie sa platiti TVa-ul aferent acelor stocuri efectiv la buget. Daca este vorba de TVA la incasare, evident ca, pentru a-l putea deduce prin decontul de TVA trebuie platit. Daca nu, nu aveti nici ce ajusta, iar TVA-ul neexigibil aferent respectivelor stocuri se va include in pretul de achizitie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere neplatitor-platitor tva iclaudia19 iclaudia19 buna seara, care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva in momentul in care se face trecerea de la neplatitor la platitor tva...sold 371-27872.8 ... (vezi toată discuția)
Pot deveni din firma platitoare de tva firma neplatitoare? oanai2006 oanai2006 Buna ziua,va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca pot deveni din firma platitoare de TVA , firma neplatitoare si daca da in ce conditii;firma mea se ocupa ... (vezi toată discuția)
Neplatitor tva duicud duicud o firma de comert cu amanuntul a trecut in iulie de la platitor la neplatitor TVA. As dori sa ma informez cu privire la inregistrarile contabile necesare la ... (vezi toată discuția)