Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vreau sa renunt la a fi platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vreau sa renunt la a fi platitor de TVA

Doresc sa nu mai fiu platitor de tva. Am de recuperat tva si doresc sa renunt la recuperarea acestuia si sa nu mai fiu platitor de tva. Pot intampina probleme? Trebuie sa am tva-ul achitat pentru marfa din stoc? Am de recuperat tva dar tva ul aferent marfii din stoc nu e acoperit.
Multumesc anticipat pentru raspuns
adrianonicescu, utilizator
In momentul renuntarii la statutul de platitor de T.V.A. trebuie sa stornati ce ati dedus pentru activele corporale pe care le detineti.
In momentul in care hotarati iesirea de la TVA, aveti obligatia realizarii tuturor ajustarilor pentru TVA-ul dedus aferent stocurilor si serviciilor neutilizate si mijloacelor fixe.
Pe ultimul decont depus se vor inregistra aceste ajustari, astfel incat acel TVA de recuperat este posibil sa treaca pe TVA de plata (asta inteleg dealtfel din intrebarea dvs.).
In momentul in care realizati corect aceste operatiuni si, desigur, stocurile si imobilizarile din evidenta sunt in scopul realizarii de venituri, nu vad de ce ar fi probleme, pe linia TVA desigur. Este adevarat ca e posibil ca firma sa fie supusa controlului fiscal.
Cat despre achitarea TVA-ului afferent stocului, nu inteleg daca va referiti la faptul ca firma aplica TVA-ul la incasare sau daca trebuie sa platiti TVa-ul aferent acelor stocuri efectiv la buget. Daca este vorba de TVA la incasare, evident ca, pentru a-l putea deduce prin decontul de TVA trebuie platit. Daca nu, nu aveti nici ce ajusta, iar TVA-ul neexigibil aferent respectivelor stocuri se va include in pretul de achizitie.