Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Recuperare salariu
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Recuperare salariu

Sunt educatoare la o gradinita cu program normal din judetul Dambovita.Sunt titulara pe post din anul 2008(luna iulie), in luna august 2008 am ramas in concediu crestere copil pana la 1 septembrie 2010. In 2009 s-a dat o lege prin care se majorau salariile dascalilor cu 50%, dar acesti bani nu i-au incasat nici pana cum profesorii. Intre timp sindicatele au dat in judecata Ministerul Invatamantului si au castigat si acesti bani vor ajunge esalonat la profesori. As dori sa stiu daca ma incadrez si eu printre cei care vor primii banii din urma?[/i] Secretara scolii spune ca nu , deoarece eram angajata scolii, dar nu eram efectiv la catedra, ci in crestere copil. Va multumesc anticipat!
Cand s-a promovat actiunea de catre sindicat ati fost si dvs inclusa pe lista reclamantilor ?
Cornel Vasile, Consilier juridic