avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare Bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare Bugetari

Un salariat cu o vechime totala in munca peste 5 ani, cu salariul minim brut pe economie de 900 de lei, ar trebui sa beneficieze si de spor vechime.
Unitatea este in sistem bugetar cu autofinantare- Statiune de cercetare.
Daca are dreptul si la spor vechime, cat ar fi salariul brut de incadrare?

Va multumesc si va doresc "Sarbatori fericite"!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:17, 11 Decembrie 2014
1. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

2. In prezent, salariul minim brut este de 900 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul de baza germi germi Lucrez in sistemul bugetar si am salariul de incadrare pe studii superioare de 900 ,cu sporul de vechime de 15% inclus . Este corect ? Ocolega care s-a ... (vezi toată discuția)
Calculare salariu rusu-mihaela rusu-mihaela Am si eu o intrebare. Sunt angajata in sistemul bugetar din februarie, ca registrator medical, cu venitul minim pe economie. Luna aceasta am primit fluturasul ... (vezi toată discuția)
Salarizare danlili danlili as vrea sa stiu cum se calculeaza sporurile,la salariul de baza sau la salariul de incadrare.sunt fochist in sistemul bugetar si am salariul de incadrare de ... (vezi toată discuția)