Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare Bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare Bugetari

Un salariat cu o vechime totala in munca peste 5 ani, cu salariul minim brut pe economie de 900 de lei, ar trebui sa beneficieze si de spor vechime.
Unitatea este in sistem bugetar cu autofinantare- Statiune de cercetare.
Daca are dreptul si la spor vechime, cat ar fi salariul brut de incadrare?

Va multumesc si va doresc "Sarbatori fericite"!
1. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

2. In prezent, salariul minim brut este de 900 lei.