Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita si sechestru
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita si sechestru

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
In luna mai 2014 angajatorul a primit instiintare pentru o executare silita de care a luat act si incepind cu luna iunie s-a retinut din salariu si virat catre executorul judecatoresc 1/3 din salariu angajatului pentru care era acea executare.
In luna septembrie acelasi executor judecatoresc intocmeste un proces-verbal de sechestru pe autoturismul proprietate personala al debitorului fara a fii instiintat conform legii de acest lucru. Spune ca s-a trimis instiintarea prin posta si este obligatia debitorului sa isi securizeze casuta postala. Cum se poate ataca acest proces-verbal? Este legal sa faca asa ceva? Cetatenii acestei tari nu mai beneficiaza de un drept la aparare, un proces echitabil ? S-a primit insfirsit un plic in luna decembrie si asa a aflat debitorul de acest lucru. Cum se poate pune sechestru pe un bun proprietate personala fara o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila. Acel executor ameninta cu art. 259 din noul cod penal. Ce se poate face?
Contestatie la executare silita la instanta de executare, presupun instanta de la domiciliul dvs. Acolo urmeaza sa invederati instantei si aspectele la care faceti referire.
se poate face si o plingere penala? Daca da unde anume si cum?