Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - Registrul de evidenta fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - Registrul de evidenta fiscala

Am citit pe un site ca din 2015
"Pentru persoanele fizice ce desfasoara activitati independente sau profesii libere, leguitorul adopta doua masuri relativ contradictorii, astfel:
a) se introduce Registrul de evidenta fiscala pentru evidenta veniturilor, cheltuielilor si altor sume ce influenteaza impozitul pe venit;"

Eu ca PFA in sistem real tin deja registrul jurnal de incasari si plati. E acelasi lucru?
Nu e acelasi lucru, dar este adevarat PFA-urile care calculeza impozitul pe venit in sistem real, din 2015 vor completa Registrul de evidenta fiscala, textul complet il gasiti in OUG 80/2014