avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Promovare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Promovare

Sunt operator date in cadrul Spitalului Judetean in serviciul Statistica si informatica
,am terminat in anul 2009 facultatea de Relatii Economice Internationale ,deci specializarea economie ,intrebarea este se poate transforma postul de operator in cel de economist ?Tinand cont ca in acest serviciu deja exista 3 economisti.Daca raspunsul este da sau nu va rog sa imi specificati si in temeiul carei legi .
In speranta ca imi veti raspunde cat mai curand va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:20, 16 Decembrie 2014
Da, se poate transforma un astfel de post.

Temeiul legal :
- art. 26 din Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice;
- Ordinului Ministerului Sănătăţii nr. 1470/2011 pentru aprobarea criteriilor privind angajarea şi promovarea în funcţii, grade şi trepte profesionale în unităţile sanitare publice din sectorul sanitar;
- Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 162/2008 privind transferul ansamblului de atribuţii
şi competenţe exercitate de Ministerul Sănătăţii Publice către autorităţile administraţiei publice locale, cu modificările şi completările ulterioare;
- Hotărârea Guvernului nr. 56/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.162/2008;
- art. 91 alin. (2) lit.”c” si ale art. 97, alin. (1) din Legea nr. 215/2001 privind administraţia publică locală

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grila de salarizare in sanatate care intra in vigoare la data de 01.08.2016 marianavascan marianavascan Asistentii medicali comunitari sunt angajatii primariilor cu plata salariului prin transfer de la bugetul de stat. Avand in vedere ca de la data de 01. 08.2016 ... (vezi toată discuția)
Transformare post la institutie de stat larysamat76 larysamat76 Buna ziua! Sunt contabil la o institutie de stat si am luat licenta in economie in acesta vara, drept urmare as dori transformarea postului in economist. ... (vezi toată discuția)
Aplicarea oms 1470/2011 ANDREI_oni ANDREI_oni Bună ziua, lucrez într-o unitate de service aparatură medicală cu autofnanţare, aflată în subordinea Direcţiei de Sănătate Publică, vă rog frumos ... (vezi toată discuția)