Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru si evaluare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru si evaluare

am depus o cerere am evaluat si am timbrat la valoarea obiectului acererii dupa aprecierea mea

1. nu inteleg cum se poate anula o cerere in procedura de regularizare, dupa reexaminare taxa de timbru, in conditiile in care eu am timbrat dupa aprecierea mea
2. restituirea taxei de timbru in atare situatie se face integral sau partial
3. restituirea se face prin eliberarea chitantei origibale de la dosar si lasarea unei fotocopii in loc ( evident pt a utiliza in noua actiune)
4. sau trebuie sa merg pe procedura restutuirii cu incheiere de restituiere/constituire dosar la finante/compesare daca am datorii bla bla...si platesc alti bani pentru noua actiune?
~ Conținut șters la cerere ~
si cum stabileste judecatorul taxa de timbru?
in conditiile in care sa zicem imi pune in vedere o taxa mai mare si deci contesta evaluarea dupa aprecierea mea..si asta pe procedura regularizarii
ContSters337354, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc adriana:)

discutia e cum instanta stabileste taxa de timbru, unilateral, in procedura regularizarii..
~ Conținut șters la cerere ~