avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 ianuarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 ianuarie

Buna ziua,
in ultimul timp s-a tot vehiculat ideea ca Presedintele Romaniei a semnat Decretul de stabilire a zilei de 24 ianuarie ca fiind sarbatoare legala.
In MOF 922 din 18 decembrie, Legea 171, ziua de 24 ianuarie se declara zi de sarbatoare nationala.
Nu cred ca este vorba de acelasi lucru, cu atat mai mult cu cat zilele de sarbatori legale sunt prevazute in Codul Muncii si atunci ar trebui modificat acesta.
Am oare dreptate sau nu?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mmarianne , utilizator 18:54, 22 Decembrie 2014
Intr-adevar, nu se prevede in lege ca este o zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza.
1. In 2015 ziua de 24 ianuarie pica intr-o sambata asa ca oricum este zi nelucratoare.

2. In 2015 pica intr-o duminica.

3. Pana in 2017 se vor limpezi lucrurile.
tudorvaleriu a scris:

....

2. In 2015 pica intr-o duminica.
......


Este vorba despre 2016 .... :)
Va multumesc pentru raspunsuri. Problema este ca, pt cei care lucreaza in acesta zi, conteaza daca li se aplica la salariu spor de sambata-duminica sau spor pentru sarbatori legale.
Asa cum se prevede in lege, se va acorda numai spor pentru munca in zilele de repaus saptamanal.

Alte discuții în legătură

Lucrul in zile de repaus saptamanal si sarbatori legale ContSters431711 ContSters431711 Buna ziua, In saptamana 29.05.2017 – 04.06.2017 am lucrat consecutive 7 zile. Compania pentru care lucrez nu plateste ore suplimentare, acestea fiind ... (vezi toată discuția)
Pontaj paznic unitate scolara geoo83 geoo83 Orele de lucru ale paznicilor din scoala se face in ture 12/24 - 12 /48. Va rog sa -mi spuneti care este numarul orelor de liber cu care vor fi compensati ... (vezi toată discuția)
24 ianuarie 2015 andrei41 andrei41 Buna seara Avand in vedere prevederile legii nr. 171/2014, cu privire la declararea zilei de 24 ianuarie, ca sarbatoare nationala si noile modificari la ... (vezi toată discuția)