Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 ianuarie 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 ianuarie 2015

Buna seara

Avand in vedere prevederile legii nr. 171/2014, cu privire la declararea zilei de 24 ianuarie, ca sarbatoare nationala si noile modificari la Codul Muncii, va adresez rugamintea de a-mi spune, ziua de 24 ianuarie este zi libera platitata cu spor de 100%, in cazul in care se lucreaza, respectiv are acelasi regim ca si zilele de sarbatori legale stipulate in Codul muncii ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
În momentul de față, 24 ianuarie NU este zi liberă legală.

Mai multe informații aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Munca in ziua de 24 ianuarie 2015 are regimul unei munci in zilele de repaus saptamanal. In acest caz,salariatul va beneficia:
- de o zi libera
- un spor la salariu salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Din lecturarea conținutului Legii nr. 171/2014 pentru declararea zilei de 24 ianuarie Ziua Unirii Principatelor Române ca zi de sărbătoare naţională, reprodus mai jos

Art. 1.
Se declară ziua de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române ca zi de sărbătoare naţională.

Art. 2.
Autorităţile administraţiei publice centrale şi locale pot organiza şi/sau sprijini logistic şi material manifestări cultural-artistice dedicate acestei zile.

desprindem concluzia că ziua de 24 ianuarie este o zi de sărbătoare națională, dar nu și zi de sărbătoare legală în care nu se lucrează.

Legea nr. 171/2014 nu operează modificări asupra conținutului Legii nr.53/2003 Codul Muncii, care precizează că:

Art. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.

Cătălin Vasiloiu, Consilier juridic