Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RADIERE MASINA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RADIERE MASINA

BUNA SEARA.
VA ROG SA MA AJUTATI CU UN MODEL DE ACTIUNE PRIN CARE SOLICIT RADIEREA DE LA SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULULUI.
MENTIONEZ CA MASINA ESTE RADIATA DE DIRECTIA DE TAXE SI IMPOZITE A PRIMARIEI.

MULTUMESC

Pentru raspuns la obiect este necesar sa precizati date relevante
Bunul mobil a fost instrainat sau nu mai exista in circulatie ?
Masina am vindut-o unei firme, emitind o factura. Aceasta firma nu a facut altceva decit sa inregistreze masina la Directia de taxe si impozite a primariei de care apartine, fara a face transcrierea la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculului. Astfel, masina apare ca inmatriculata pe numele firmei mele, astfel ca am primit mai multe amenzi pentru neplata rovignetei. Eu doresc sa obtin o hotarire judecatoreasca prin care sa se dispuna radierea de la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculului, pentru ca pe cale amiabila nu am reusit rezolvarea problemei.

Multumesc