Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contestatie la tribunal la o inspectie fiscala?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contestatie la tribunal la o inspectie fiscala?

am avut parte anul acesta de 2 inspectii fiscale care m-au saracit ....
una a vizat impozitul pe veniturile realizate de arendatorii mei din arenda primita de la mine, iar cealalta a vizat o rambursare de TVA.

la impozitul pe venitul din arenda partial a fost corect pentru ca nu facusem niciodata declaratia 100 privind arenda, dar aveam arendatori care nu au incasat pana la data inspectiei fiscale arenda, dar inspectorul fiscal a considerat ca el trebuie sa incaseze impozit si pe ceva ce nu s-a intamplat. asa ca mi-a cerut sa ii fac o medie a productiei realizate si a perceput impozit pentru cei care nu au luat niciodata arenda ca si cum ei ar fi ridicat obligatoriu produse, astfel pe langa impozit el a mai adaugat si TVA de plata pentru arenda primita.
la aceasta inspectie as vrea sa contest si impozitul si TVA-ul perceput la arenda pe care inspectorul fiscal a generat-o fictiv pentru oamenii care pana atunci nu ridicasera arenda, tin sa precizez faptul ca unii dintre cei care nu isi ridicasera arenda pana la data inspectiei, au venit si si-au luat-o dupa inspectie.

la cea de a 2-a inspectie, cea pentru rambursarea TVA-ului am de contestat faptul ca domnul inspector fiscal nu a reusit sa inteleaga ca eu ca si entitate fiscala, incredibil, dar adevarat sunt in dezvoltare si ca fata de suprafata care am lucrat-o in anul agricol 2012/2013, adica aprox. 170 ha, am ajuns ca pentru anul agricol 2013/2014 sa ajung la suprafata de aproximativ 280Ha, iar aceasta dezvoltare a contribuit la un consum marit de motorina pentru inceputul anului agricol 2013/2014.....inspectorul mi-a respins respins motorina consumata in plus fata de anul agricol 2012/2013 pe motiv ca nu aveam declaratia de la APIA care sa sustina aceasta marire de activitate, ori in februarie cand a avut loc inspectia fiscala nu puteam sa aduc declaratia de la APIA pentru anul 2013/2014 care se face incepand cu 1 Martie.

astfel am fost pagubit cu aproximativ 10000 de lei, va rog frumos sa ma ajutati pentru ca e o suma de bani care mi-a fost furata de un inspector fiscal care mi-a dovedit faptul ca in Romania, daca bei bere cu sefu pot sa faci orice abuz vrei si as vrea sa le aratam ca nu se mai poate asta.
tzoanca23 a scris:

am ajuns ca pentru anul agricol 2013/2014 sa ajung la suprafata de aproximativ 280Ha, iar aceasta dezvoltare a contribuit la un consum marit de motorina pentru inceputul anului agricol 2013/2014.....inspectorul mi-a respins respins motorina consumata in plus fata de anul agricol 2012/2013 pe motiv ca nu aveam declaratia de la APIA care sa sustina aceasta marire de activitate, ori in februarie cand a avut loc inspectia fiscala nu puteam sa aduc declaratia de la APIA pentru anul 2013/2014 care se face incepand cu 1 Martie.

Declaratia pt anul 2013/2014 se face incepand cu 1 Martie 2013 sau cu 1 Martie 2014? Cand ati avut inspectia fiscala? in februarie 2013 sau 2014?

Ati contestat la administratia fiscala cele doua rapoarte de inspectie fiscala? Ce ati invocat, ce vi s-a raspuns?

Din cate stiu eu nu puteti merge la tribunal daca nu contestati mai intai la administratia financiara.

Eu am facut contestatie la o amenda direct la tribunal, adica avocatul a facut. Fara probleme.
Aveti cumva idee si care este termenul limita pana la care se poate face actiunea in instanta?
In cazul de fata inteleg ca inspectia a fost efectuata in februarie deci au trecut vreo 10 luni.

E bine daca se poate face si direct la tribunal.
Sincer nu stiu, eu am mers imediat dupa ce am luat amenda
MarianBratu a scris:

tzoanca23 a scris:

am ajuns ca pentru anul agricol 2013/2014 sa ajung la suprafata de aproximativ 280Ha, iar aceasta dezvoltare a contribuit la un consum marit de motorina pentru inceputul anului agricol 2013/2014.....inspectorul mi-a respins respins motorina consumata in plus fata de anul agricol 2012/2013 pe motiv ca nu aveam declaratia de la APIA care sa sustina aceasta marire de activitate, ori in februarie cand a avut loc inspectia fiscala nu puteam sa aduc declaratia de la APIA pentru anul 2013/2014 care se face incepand cu 1 Martie.

Declaratia pt anul 2013/2014 se face incepand cu 1 Martie 2013 sau cu 1 Martie 2014? Cand ati avut inspectia fiscala? in februarie 2013 sau 2014?

Ati contestat la administratia fiscala cele doua rapoarte de inspectie fiscala? Ce ati invocat, ce vi s-a raspuns?

Din cate stiu eu nu puteti merge la tribunal daca nu contestati mai intai la administratia financiara.

am contestat si a venit contestatia respinsa, declaratia pt 2013/2014 se face de la 1 martie 2014, si inspectia a fost in februarie 2014.