avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contestatie la tribunal la o inspectie fiscala?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contestatie la tribunal la o inspectie fiscala?

am avut parte anul acesta de 2 inspectii fiscale care m-au saracit ....
una a vizat impozitul pe veniturile realizate de arendatorii mei din arenda primita de la mine, iar cealalta a vizat o rambursare de TVA.

la impozitul pe venitul din arenda partial a fost corect pentru ca nu facusem niciodata declaratia 100 privind arenda, dar aveam arendatori care nu au incasat pana la data inspectiei fiscale arenda, dar inspectorul fiscal a considerat ca el trebuie sa incaseze impozit si pe ceva ce nu s-a intamplat. asa ca mi-a cerut sa ii fac o medie a productiei realizate si a perceput impozit pentru cei care nu au luat niciodata arenda ca si cum ei ar fi ridicat obligatoriu produse, astfel pe langa impozit el a mai adaugat si TVA de plata pentru arenda primita.
la aceasta inspectie as vrea sa contest si impozitul si TVA-ul perceput la arenda pe care inspectorul fiscal a generat-o fictiv pentru oamenii care pana atunci nu ridicasera arenda, tin sa precizez faptul ca unii dintre cei care nu isi ridicasera arenda pana la data inspectiei, au venit si si-au luat-o dupa inspectie.



la cea de a 2-a inspectie, cea pentru rambursarea TVA-ului am de contestat faptul ca domnul inspector fiscal nu a reusit sa inteleaga ca eu ca si entitate fiscala, incredibil, dar adevarat sunt in dezvoltare si ca fata de suprafata care am lucrat-o in anul agricol 2012/2013, adica aprox. 170 ha, am ajuns ca pentru anul agricol 2013/2014 sa ajung la suprafata de aproximativ 280Ha, iar aceasta dezvoltare a contribuit la un consum marit de motorina pentru inceputul anului agricol 2013/2014.....inspectorul mi-a respins respins motorina consumata in plus fata de anul agricol 2012/2013 pe motiv ca nu aveam declaratia de la APIA care sa sustina aceasta marire de activitate, ori in februarie cand a avut loc inspectia fiscala nu puteam sa aduc declaratia de la APIA pentru anul 2013/2014 care se face incepand cu 1 Martie.

astfel am fost pagubit cu aproximativ 10000 de lei, va rog frumos sa ma ajutati pentru ca e o suma de bani care mi-a fost furata de un inspector fiscal care mi-a dovedit faptul ca in Romania, daca bei bere cu sefu pot sa faci orice abuz vrei si as vrea sa le aratam ca nu se mai poate asta.
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 10:11, 16 Ianuarie 2015
tzoanca23 a scris:

am ajuns ca pentru anul agricol 2013/2014 sa ajung la suprafata de aproximativ 280Ha, iar aceasta dezvoltare a contribuit la un consum marit de motorina pentru inceputul anului agricol 2013/2014.....inspectorul mi-a respins respins motorina consumata in plus fata de anul agricol 2012/2013 pe motiv ca nu aveam declaratia de la APIA care sa sustina aceasta marire de activitate, ori in februarie cand a avut loc inspectia fiscala nu puteam sa aduc declaratia de la APIA pentru anul 2013/2014 care se face incepand cu 1 Martie.


Declaratia pt anul 2013/2014 se face incepand cu 1 Martie 2013 sau cu 1 Martie 2014? Cand ati avut inspectia fiscala? in februarie 2013 sau 2014?

Ati contestat la administratia fiscala cele doua rapoarte de inspectie fiscala? Ce ati invocat, ce vi s-a raspuns?

Din cate stiu eu nu puteti merge la tribunal daca nu contestati mai intai la administratia financiara.

Eu am facut contestatie la o amenda direct la tribunal, adica avocatul a facut. Fara probleme.
Aveti cumva idee si care este termenul limita pana la care se poate face actiunea in instanta?
In cazul de fata inteleg ca inspectia a fost efectuata in februarie deci au trecut vreo 10 luni.

E bine daca se poate face si direct la tribunal.
Sincer nu stiu, eu am mers imediat dupa ce am luat amenda
MarianBratu a scris:

tzoanca23 a scris:

am ajuns ca pentru anul agricol 2013/2014 sa ajung la suprafata de aproximativ 280Ha, iar aceasta dezvoltare a contribuit la un consum marit de motorina pentru inceputul anului agricol 2013/2014.....inspectorul mi-a respins respins motorina consumata in plus fata de anul agricol 2012/2013 pe motiv ca nu aveam declaratia de la APIA care sa sustina aceasta marire de activitate, ori in februarie cand a avut loc inspectia fiscala nu puteam sa aduc declaratia de la APIA pentru anul 2013/2014 care se face incepand cu 1 Martie.


Declaratia pt anul 2013/2014 se face incepand cu 1 Martie 2013 sau cu 1 Martie 2014? Cand ati avut inspectia fiscala? in februarie 2013 sau 2014?

Ati contestat la administratia fiscala cele doua rapoarte de inspectie fiscala? Ce ati invocat, ce vi s-a raspuns?

Din cate stiu eu nu puteti merge la tribunal daca nu contestati mai intai la administratia financiara.



am contestat si a venit contestatia respinsa, declaratia pt 2013/2014 se face de la 1 martie 2014, si inspectia a fost in februarie 2014.

Alte discuții în legătură

Impozit pe venitul din arenda SPANU CORINA SPANU CORINA Buna ziua, referitor la retinerea direct de la sursa a impozitului din plata arendei, cum se procedeaza va rog? Exemplu: am in arenda 15 ha de teren pentru ... (vezi toată discuția)
Inchiriere teren pt.un panou publicitar mircea4 mircea4 Buna ziua! Daca inchiriez teren pt.un panou publicitar,din curtea mea,trebuie sa contactez serviciul financiar de la primarie(asa afirma unii si nu inteleg de ... (vezi toată discuția)
Taxe inchiriere apartament ioanlaba ioanlaba Buna ziua, Spuneti-mi va rog ce taxe se platesc in cazul declararii unui contract de inchiriere la fisc. Va multumesc. (vezi toată discuția)