Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Numar de angajati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Numar de angajati

O societate fara angajati, face formele de angajare incepand cu 29.12.2014 pentru 2 angajati cu norma intreaga. Pe parcursul anului 2015, raportarile pentru 2014 vor arata societatea respectiva cu 2 angajati, chiar daca angajarea s-a facut la final de an?
Numarul mediu de salariati se calculeaza, conform Legii nr. 571 din 2003 – Codul fiscal, ca medie aritmetica a numarului de salariati din declaratiile 112 depuse pentru fiecare luna din anul anterior. La stabilirea numarului de salariati se iau in calcul numai persoanele cu contracte individuale de munca, atat cu norma intreaga, cat si cu timp partial.
Va multumesc pt. raspuns. Deci, pt. cazul concret expus de mine, cu cati angajati va figura societatea pentru anul 2014 in cazul unei raportari din cursul anului 2015 gen Coface, sa zicem?
Pentru cazul dumneavoastra se aplica urmatoarea formula:
nr de angajatix nr de zile calendaristice din an in care ati avut angajati/nr zile calendaristice din an= 2x3/365= 0,016
Cabinet Expert Contabil, Contabil