Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am sanse sa recuperez banii pe cale legala?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am sanse sa recuperez banii pe cale legala?

buna ziua.daca se imprumuta o suma de bani unei persoane,fara dovezi sau martori,iar acea persoana refuza sa returneze suma,exista sanse ca banii sa fie recuperati pe cale judiciara?va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru sume de peste 250 de lei, v-ar trebui un inscris- fie un contract de imprumut sau orice alta dovada scrisa din care sa reiasa ca persoana va e datoare.
Imi puteti spune,va rog,in ce articol de lege este specificata aceasta suma?si la ce infractiune se incdreaza?
Nu e vb de nicio infractiune.
art 309 ncpc
(2)Niciun act juridic nu poate fi dovedit cu martori, dacă valoarea obiectului său este mai
mare de 250 lei
~ Conținut șters la cerere ~