avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am sanse sa recuperez banii pe cale legala?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am sanse sa recuperez banii pe cale legala?

buna ziua.daca se imprumuta o suma de bani unei persoane,fara dovezi sau martori,iar acea persoana refuza sa returneze suma,exista sanse ca banii sa fie recuperati pe cale judiciara?va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:31, 27 Decembrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru sume de peste 250 de lei, v-ar trebui un inscris- fie un contract de imprumut sau orice alta dovada scrisa din care sa reiasa ca persoana va e datoare.
Imi puteti spune,va rog,in ce articol de lege este specificata aceasta suma?si la ce infractiune se incdreaza?
Nu e vb de nicio infractiune.
art 309 ncpc
(2)Niciun act juridic nu poate fi dovedit cu martori, dacă valoarea obiectului său este mai
mare de 250 lei
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Imprumut prin western union dorina-mihaela dorina-mihaela Buna seara in urma cu 3 anii am dat unei cumnate (sora sotului vitrega) suma de 4.500de euro acesti banii au fost pusi prin western union in mai multe randuri ... (vezi toată discuția)
Recuperarea unei sume imprumutate boris81 boris81 am trimis din italia o suma de bani imprumut unei cunostinte, care din intamplare este avocata, aceasta refuza sa-mi inapoieze suma, ... ce sanse si pe ce cale ... (vezi toată discuția)