Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce sanctiune poate primi un angajator daca nu acorda ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce sanctiune poate primi un angajator daca nu acorda liber in zilele de Rusalii

Si aici ma refer la ziua de luni 08 iunie 2009, pentru care directorul a zis: " e liber pentru bugetari, noi lucram!"
Amenda contraventionala.
1. Aceeasi sanctiune ca si pentru zilele de Pasti, de Craciun etc.

2. Din Codul muncii:
Art. 276. - (1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 134 si 137, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
g) incalcarea obligatiei prevazute la art. 135, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
h) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
i) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

3. Cititi acum articolele din Codul muncii, mentionate mai sus!

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Si totusi, daca pentru acea zi se acorda liber sau este platita cu spor corespunzator, conform Codului Munci, ar fi in regula. Ar trebui totusi sa existe o Decizie in acest sens sau specificat in Regulamentul de Ordine Interioara cum ca se lucreaza si in aceste zile.
Ziua de 8 Iunie este zi nelucaratoare pentru toate persoanele incadrate in munca in baza unui contract individual de munca.Astfel exista 3 optrinuni pentru a nu primi amenda:
- fie se va acorda liber in data de 8 iunie
- in cazul in care se lucreaza va fi plstita dublu (spor de 100%)
- fie se va acorda o alta zi libera fara a diminua nr. de zile de concediu la care are dreptul salariatul si fara a diminua venitul.
~ Conținut șters la cerere ~