avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare casa

Exista conventie intre doi parteneri,unul are terenul si tot pe numele lui s-a aprobat autorizatia de a construi 3 case. partenerul al doilea a finantat tot.Prin conventie cate o casa ramana celor doi parteneri ,o casa s-a vandut si s-a cheltuit pt. a termina toate ... am 2 intrebari
1. pe numele cui se va intabula casa vanduta cu antrecontract
2. cum se va intabula casa care revina partenerului care a finantat ..conform conventiei.
va multunesc
Cel mai recent răspuns: ili47 , utilizator 10:42, 13 Iunie 2009
ili47 a scris:

poate face o dare in plata (adica in loc sa returneze bani da o casa) catre partenerul finantator.

pentru acst dare in plata se platesc taxe ect ?


Cand se poate face asta, dupa intabulare sau inainte?
cum s-ar pute intabula casa direct pe asociatul nr 2 care a finantat ? numai casa cu care ramana lui ?

multumesc pt.raspunsuri si pareri
sa inteleg ca nu ?,ili

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte pentru casa construita fara autorizatie - cum o inregistres, pentru a putea face cadastru si intabulare pentru a vinde imobilul? atuxela atuxela Salut, In 1990 am cumparat un teren cu casa batraneasca 3 camere, specificanduse in actul de vanzare cum ca cladirea nu a fost contruita cu autorizatie. ... (vezi toată discuția)
Suprafata diferita intre acte si teren van_allen78 van_allen78 În urmă cu câtiva ani am cumpărat un teren de 20 de ari de la un vecin.Acel vecin îşi împărţise terenul în două -o parte cumpărată de mine şi ... (vezi toată discuția)
187 mp in cadastru mai mult decat in titlul de proprietate alberta33 alberta33 Buna ziua, Din cadastrul unui teren reiese ca am cumparat un teren cu 187 mp mai mult decat in titlul de proprietate, dar automat actele au fost facute pentru ... (vezi toată discuția)