Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare casa

Exista conventie intre doi parteneri,unul are terenul si tot pe numele lui s-a aprobat autorizatia de a construi 3 case. partenerul al doilea a finantat tot.Prin conventie cate o casa ramana celor doi parteneri ,o casa s-a vandut si s-a cheltuit pt. a termina toate ... am 2 intrebari
1. pe numele cui se va intabula casa vanduta cu antrecontract
2. cum se va intabula casa care revina partenerului care a finantat ..conform conventiei.
va multunesc
ili47 a scris:

poate face o dare in plata (adica in loc sa returneze bani da o casa) catre partenerul finantator.

pentru acst dare in plata se platesc taxe ect ?

Cand se poate face asta, dupa intabulare sau inainte?
cum s-ar pute intabula casa direct pe asociatul nr 2 care a finantat ? numai casa cu care ramana lui ?

multumesc pt.raspunsuri si pareri
sa inteleg ca nu ?,ili